Celou akci pořádá už sedmým rokem uherskobrodský Orel. V minulých letech byly cílem věřících například Kolín nad Rýnem či Mariazell. Nyní si poutníci zakusí nejznámější poutní cestu – svatojakubskou, do Santiaga de Compostely. „Do Španělska jedeme třemi autobusy. Sedmidenní pouť na kolech započneme ve městě Burgos. Jednotlivé etapy měří od 55 do 90 kilometrů, celkem ujedeme 550 kilometrů,“ informoval hlavní organizátor poutě a člen uherskobrodského Orla Petr Gabriel.

Peloton na jihu Evropy tvoří studenti, kněží, lékaři, učitelé, politici, senioři i celé rodiny. Na kolo usedl například bývalý místostarosta Uherského Brodu Pavel Josefík, exděkan z Univerzity Tomáše bati či mluvčí karlovarské nemocnice. Dva účastníci jsou ze Slovenska. „Pořádání cyklopoutí u nás není úplně neobvyklým jevem, ale že by někdo jezdil tak daleko v tolika lidech? Vždyť 133 cyklistů, to už je peloton srovnatelný s tím na Tour de France, který nakonec dojede do cíle,“ upozornil Gabriel na rekordní množství účastníků.

Santiago de Compostela však pro poutníky není jediným cílem jejich dva a půl týdne trvající anabáze. Čeká je ještě účast na XXVI. Světovém dnu mládeže v Madridu a s tím spojené setkání s papežem Benediktem XVI. „Spojili jsme tedy dvě velice lákavé akce,“ podotkl Gabriel.

Úplně poprvé se letos cyklopoutě účastní sestry Entlerovy z jihomoravského Znojma. A nejsou účastnicemi ledajakými – pojedou totiž na lehokolech. „Trochu se bojíme, že takovou vzdálenost neujedeme. Lehokolo je sice velmi pohodlné, ale šlapat na něm do kopce je daleko těžší, než na normálním bicyklu,“ uvedla starší ze sester, devatenáctiletá Marta. Podle svých slov se dívky nejvíce těší na setkání se svatým otcem.

Pouť začala v sobotu v deset hodin dopoledne mší svatou v uherskobrodském klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Po bohoslužbě přišel věřící pozdravit i starosta města Patrik Kunčar. „Jsem rád, že zde máme tak šikovné organizátory. Snad se šťastně vrátíte a zase se tady setkáme. Přeji vám krásné počasí, hodně sil, štěstí, žádné úrazy a co nejpěknější zážitky,“ prohlásil starosta Kunčar. Poutníci se zpět do České republiky vrátí ve středu 24. srpna.

– Nejstaršímu účastníkovi je 73 let, nejmladšímu 10
– Poutníkům bude vařit jejich vlastní kuchař
– Zastoupení mají všechny diecéze i kraje ČR
– Tři osoby jedou na lehokolech
– Nejstarší kolo poutě bylo vyrobeno v roce 1990