Ti se v osm hodin ráno zúčastnili v brodském dominikánském klášteře požehnání a o dvě hodiny později pak ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila Metoděje pak bohoslužby za účastníky cyklopouti a jejich šťastný dojezd do Paříže a návrat do jejich domovů.

Cyklopouť, kterou pořádá křesťanská sportovní organizace Orel Uherský Brod, bude rozdělena do čtyř let tak, aby v roce 2017 dorazili cyklopoutníci na oslavy 100. výročí zjevení Panny Marie ve Fátimě. „Chceme tak propojit dvě města, Uherský Brod a Fátimu, která samosprávně spadá pod město Ourém. Obě města loni mezi sebou uzavřela smlouvu o partnerství a spolupráci," uvedl účastník cyklopouti a starosta brodského Orla Štěpán Janík.

close Z Uherského Brodu do Paříže si na 1800 km dlouhou cestu vyšlápli na bicyklech poutníci s brodským Orlem. zoom_in

Dodal, že kromě tradiční velké cyklopouti, která bude letos jubilejní desátá a která povede v srpnu do slovenské Levoče, chtějí cyklisté i v této menší skupince dokázat, že na kole lze projet prakticky celou Evropu a není k tomu potřeba být vrcholovým sportovcem.

„Letošní první ročník povede z Uherského Brodu přes Velehrad, Mikulov, Salzburg, Innsbruck, Vaduz, Kostnici, Basilej, Dijon, Vézelay do Paříže. Příští rok z Paříže do Lurd, o rok později z Lurd do Santiaga de Compostela a z něj v roce 2017 do Fátimy," přiblížil jednotlivé ročníky cyklopouti koordinátor orelských cyklopoutí Petr Gabriel. Poznamenal, že v následujících čtyřech letech budou orelští cyklopoutníci cestovat za Pannou Marií ve stopách svatého Benedikta, služebně nejstaršího patrona Evropy. V předchozích letech putovali orelští poutníci po stopách spolupatronů Evropy sv. Cyrila a Metoděje.

Cyklisty čeká na 1800 kilometrů dlouhé trase do Paříže patnáct etap, z nichž ta nejdelší, a to 144 kilometrů, bude mezi Basilejí a Baume-les- -Dames.