U radnice na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se sešlo na slavnostním startu pětaosmdesát cyklistů. Ti odjeli hromadně v pelotonu k hraničnímu přechodu, kde uctili památku obětí železné opony. Poté se už ve skupinkách vydali cyklisté do cíle první etapy, kterým je klášter premonstrátů v Teplé.

„Očekáváme, že cyklisté budou na trati vedoucí přes Nepomuk, Prachatice, Želiv, Křižanov, Boskovice, Olomouc, Hostýn, Velehrad až do cíle v Uherském Brodě přibývat. Na startu druhé etapy v Teplé do Nepomuku už bylo devadesát sedm cyklistů,“ informoval z pouti její hlavní organizátor Petr Gabriel. Na Velehrad by měli poutníci dorazit ze Svatého Hostýna v sobotu 8. srpna a o den později zakončí cyklopouť na ranní mši svaté v Uherském Brodě. V odpoledních hodinách budou cyklisté přijati na brodské radnici.

„Každá cyklopouť má svůj vrchol, tedy místo kam se putuje. Důvod putování bývá mnohoznačný. Může se jednat o setkání mládeže či prosté putování na předem dané místo. Co se týče věkové hranice, držíme se hesla „každý je tak mlád, jak se cítí“. Proto v pelotonu můžete potkat studenta základní i vysoké školy, starostu města, biskupa, děkana univerzity či seniory,“ objasnil Gabriel.

Cyklistická pouť je podle něj pro ty, kteří rádi jezdí na kolech a uznávají stejné hodnoty. Z náročnosti trati nemusí mít cyklisté obavy. „Vždycky všichni dojeli do cíle. Etapy jsou rozděleny tak, aby je mohli ujet i méně zdatní cyklisté,“ dodal Gabriel.

Zdeněk Skalička