„Na slavnostním startu na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se ve čtvrtek 30. července sešlo osmdesát pět cyklistů. Po trase do Uherského Brodu se k nám někteří cyklisté přidávali, jiní nás zase museli z různých důvodu opustit,“ uvedl sekretář brodského Orla a hlavní organizátor pouti Petr Gabriel.

Neskrýval radost z toho, že do cíle jedenácté etapy, která vedla z poutního Velehradu přes Velkou nad Veličkou do Uherského Brodu, přijelo sto cyklistů.

„Až na jeden úraz dojeli všichni cyklisté ve zdraví do cíle. Pouze první etapu z Chebu k hraničnímu přechodu na západní hranici jsme jeli v pelotonu. Jinak jsme pokračovali ve skupinkách,“ popsal stručně putování cyklistů Gabriel. Jedním dechem dodal, že jejich největším nepřítelem byl v některých etapách ostrý protivítr.

Pouť za ochranu nenarozených dětí

Za pravdu mu dali dva nejstarší účastníci pouti čtyřiasedmdesá­tiletý Karel Kunčický a devětašedesátiletý Břetislav Němec z Frýdku-Místku.

„První čtyři dny na trase byly opravdu kruté. Potíže mně dělal vítr a vedra, ale pak už nám to docela dobře jelo,“ svěřil se Němec, který vloni zčásti absolvoval pouť do Čenstochové a před čtyřmi lety z Košic do Prahy.

„Tenkrát jsem jel pouť za ochranu nenarozených dětí,“ nechal se slyšet Němec.

Pátý ročník cyklistické pouti brodského Orla absolvovalo čtyřicet žen. Byla mezi nimi i Leona Vlachynská z Popovic.

„Byla to moje premiérová cyklistická pouť. Před ní jsem absolvovala krátkodobou přípravu na kole. V první fázi pouti mě dost bolely nohy z jízdy na bicyklu, teď mě bolí z pěší chůze,“ prozradila Vlachynská a dodala, že příští rok se hodlá vydat na cyklistickou pouť opět.

Z náročné trati nemusí mít podle ní ani dalších účastníků žádný cyklista obavy.

Trasu jel i jedenáctiletý klučina

„Plných devět stovek kilometrů ujel na kole jeden z nejmladších účastníků, jedenáctiletý Vít Beníček z Uherského Brodu. Tím úplně nejmladším byl pětiletý Filípek Janík. Část trati jel na kole spojeném s bicyklem jednoho z rodičů, ale většinou ho vezl na vozíku za kolem,“ prozradil Gabriel.

Jak dále naznačil, v příštím roce vyrazí cyklisté na šestou pouť, která pravděpodobně povede přes slovenské obce, nebo dokonce i do Maďarska.