„Člověk míní, život mění. Chtěl jsem jít do cukrářské školy v Karlových Varech, ale nebyl jsem přijat. A tak se ze mě stal zemědělský mechanizátor. Cukrařina je pro mě od útlého mládí velkým koníčkem a hodně času jí věnuji jako invalidní důchodce," svěřuje se Josef Vlček, jehož nepřijetí na cukrářskou školu ho v jeho nadšení nezastavilo, ani neodradilo. Podlehnout jeho cukrářskému kouzlu nebylo pro mě těžké. Zvlášť, když mně naservíroval pod nos velký dort, který o poslední únorové sobotě obdivovaly na farním plese desítky tancechtivých lidí.

Ačkoliv je Josef laik se zálibou v přípravě sladkostí, sklízí uznání těch, co je ochutnají. „Umím udělat 23 druhů vánočního a padesát druhů klasického cukroví. Nejraději ale peču dorty. První klasický jsem upekl před pětatřiceti lety," spíše konstatuje, než se Josef Vlček chlubí. Cukrářským majstrštykem je pro něj něco, co jako dort vůbec nevypadá.

A tak se pod jeho rukama rodí dorty ve tvaru letadel, automobilů, bot či motocyklů. Jeho nejtěžší dort, hrad Buchlov, vážil 40 kilogramů.
„Za nejobtížnější považuji letadlo L 26. Byl to hornoplošník. Pod křídla bylo nutné podvěsit motory, což nebylo vůbec jednoduché, zvláště když dort byl určen pro leteckého specialistu," konstatuje cukrář amatér. Dorty plní nikoliv těžkými máslovými krémy, ale lehčenými. Ostatní cukroví dělá podle osvědčených receptů našich babiček.

Josef se netají tím, že péct cukroví se neučil metodou pokus – omyl. „Jen výjimečně se mi stane, že některé cukroví se úplně nepodaří podle mých představ, ale dort jsem ještě nepokazil. U dortu musím už od jeho zadání vidět své dílo, stejně jako třeba sochař. Kouknu se na internet, jak vypadá Ferrari 430 nebo 458, či motocykl Honda té nejnovější značky, udělám si šablonu, spočítám potřebu surovin," vysvětluje Josef Vlček postup při tvorbě dortu od a do zet. Cukrářské výrobky jsou podle něj kreativní prací. Výsledek je nejen vidět, ale je také k snědení.

„Cukrařina vyžaduje velký cit, pečlivost, trpělivost a lásku. Nejednou jsou lidé zaskočeni, když se jim svěřím, že peču cukroví a velice rád vařím. Když pak vidí moje dorty nebo zákusky, obdivují je a jsou tak trochu zaskočeni, že chlap peče cukroví," dodává skromně Josef Vlček.