Zatímco v minulém roce se jejímu vedení podařilo zrekonstruovat mateřskou školku ve Květné, vybudovat rozhlasový varovný systém ochrany před povodněmi, sociální a technické zázemí na novém hřbitově a odkoupit vyhořelý kulturní dům spolu s funkční restaurací, tento rok chce zdevastovaný „kulturák“ začít doslova křísit z popela.

„Práce na kulturním domě právě startují. Vysoutěžená cena je 36 milionů korun bez DPH. Dále musíme počítat s vnitřním vybavením a hledištěm. Odhadujeme celkovou cenu i se zateplením restaurace do 50 milionů korun. Financování máme zajištěno jak z vlastních zdrojů, tak z investičního úvěru,“ prozradil starosta Strání Antonín Popelka s tím, že radnice má rovněž podanou žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

Ilustrační foto
Ptačí chřipku potvrdili u labutě na Ostrožsku

V letošním roce se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci hodlají Straňané pustit do největšího budovatelského úsilí v historii obce.

„Při kulturním domě chceme na podzim zahájit výstavbu nové sportovní haly. Dále máme v plánu rekonstruovat veřejné osvětlení podél hlavní silnice v dálce zhruba tří kilometrů. Také chystáme odkup koupaliště, které je ve vlastnictví DTJ Květná,“ řekl Deníku Antonín Popelka.

Dále tamní radnice chce zateplit jednu z bytovek v místní části Květná, opravovat silnice a odkoupit pozemky od skláren Cerva Bohemia.

„Jde o pozemky nacházející se mimo areál sklárny, snad po celé Květné, které ale sklárně historicky patří. Například se jedná o parcely kolem garáží na místním sídlišti, pozemky u kulturního domu či některé, kde jsou teď chodníky,“ objasnil ředitel sklárny Marek Mikláš.

Zatímco v tomto roce plánuje straňanský starosta odstartovat investice za více než 110 milionů korun, v budoucnu by chtěl vytvořit příznivější podmínky pro kulturní a sportovní aktivity.

„Z dlouhodobého hlediska bych si přál zastavit úbytek počtu obyvatel a připravit podmínky pro rozvoj a expanzi naší obce jako největší obce ve Zlínském kraji. Máme mnoho práce,“ dodal Antonín Popelka.