Ve čtyřech velkých nemocnicích Zlínského kraje (Krajská nemocnice Tomáše Bati – KNTB, Kroměřížská nemocnice, Uherskohradišťská nemocnice a Vsetínská nemocnice) je situace na standardních lůžkách ucházející. Horší je to na intenzivní péči.

„Na všech jednotkách intenzivní péče máme volná pouze dvě lůžka a to pro covidové i necovidové pacienty,“ vypočítává ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Volných standardních lůžek je podle ní zatím dostatek, v případě větší potřeby může nemocnice opět zprovoznit další, už dříve uzavřenou covidovou jednotku, na které jsou nyní pacienti neurologie případně interny.

Není kde brát

U lůžek s intenzivní péčí možnosti k navýšení nejsou. V rezervě mají pouze tři lůžka, která lze zprovoznit navíc. „Máme prostor, technické vybavení, ale personálně jsme schopní se postarat maximálně o dvacet pacientů v intenzivní péči,“ dodává ředitelka.

Situaci ve Vsetíně zatím zvládají, ale vedení nemocnice upozorňuje, že může být hůř. „Evidujeme mírně rostoucí trend pozitivních testů v našem kraji. Apeluji na všechny, buďte opatrní a respektujte základní pravidla ochrany vlastní i svého okolí. Děkuji za to především jménem našich zdravotníků,“ vzkázala Prousková.

Chybí 130 zdravotníků

Na jihu regionu není situace o moc růžovější. V Uherskohradišťské nemocnici jsou na intenzivní péči volné pouze čtyři ventilátory. Navíc se tu potýkají s nedostatkem personálu. Aktuálně v zařízení chybí asi sto třicet lidí ze všech zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců, kteří jsou z různých důvodů v pracovní neschopnosti. Patnáct z nich je doma s covidem.

Největší nemocnice v kraji – KNTB má podle jejího mluvčího vyčleněné čtyři covidové stanice se standardními lůžky vybavenými kyslíkem, což je polovina oproti vrcholům pandemie v listopadu a v lednu.

„Teď je obsazených pětaosmdesát standardních lůžek, volných zbývá pětadvacet. Jen pro srovnání, na začátku listopadu jsme měli v péči dvě stě jedna pacientů na standardních lůžkách a dvacet pět na lůžkách intenzivních a podobné to bylo i na začátku ledna,“ vypočítává Egon Havrlant.

Aktuálně je na intenzivních lůžkách ve Zlíně jedenáct covid pozitivních pacientů. Zdravotníci však pečují i o velkou část pacientů už vyléčených z covidu, kteří stále potřebují intenzivní péči, a také o akutní pacienty. Volné jsou tedy pouze jednotky lůžek.

Otázka času

Zlínská a Uherskohradišťská nemocnice podle mluvčího na hraně kapacity není, ale plní se ostatní nemocnice zejména v intenzivní péči v kraji i mimo něj. „Dá se téměř s jistotou předpokládat, že se budeme plnit i my. Je to zřejmě jen otázka času,“ předestírá.

Kde hledat další kapacity bude i ve Zlíně obtížné.

„Máme možnost navýšit pouze počty standardních lůžek znovuotevřením dalších covidových stanic. V intenzivní péči je situace složitější, i v KNTB už jsme možnosti reprofilizace intenzivních lůžek téměř vyčerpali a nové kapacity nebo vnitřní rezervy budeme hledat jen obtížně,“ upozorňuje Egon Havrlant.

KNTB pomáhá jiným

KNTB je přesto v situaci, kdy pomáhá nemocnicím ve Zlínském kraji i mimo něj. V minulém týdnu zdravotníci přijali dva pacienty ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci z přetíženého Královéhradeckého kraje. Další pacienty přebírají na intenzivní lůžka prakticky každý týden z menších nemocnic ve Valašském Meziříčí, Vsetíně a Kroměříži.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš očekává nárůst počtu nakažených.

„Už v minulém týdnu byla u nás opakovaně potvrzená britská mutace viru. Bude záležet na tom, jak budou lidé dodržovat opatření a jak rychle se bude virus šířit,“ řekl pro Deník.

Dobrá zpráva

„Dobrá zpráva je, že máme proočkovanou celou sociální oblast. Ze tří set padesáti nemocných číslo pokleslo na osmnáct lidí ve všech zařízeních. Je vidět, že vakcína zabrala. Zdroj potenciálního rizika, který by nám plnil jednotky intenzivní péče, jsme eliminovali,“ uzavřel pozitivem hejtman Holiš.