Harafica jim naservírovala Vánoční příběhy – zcela nové album, které vydala ve formě bohatě ilustrovaného zpěvníku s přiloženým CD. Lze na něm nalézt známější moravské koledy, například Na Vánoce dlúhé noce, Den přeslavný nebo V půlnoční hodinu.

„Natáčet jsme začali už před rokem a půl s cílem vydat album, které bychom si sami rádi pustili ke štědrovečerní večeři,“ uvedl cimbalista a umělecký vedoucí Harafice Petr Gablas s tím, že muzika si do studia pozvala řadu hostů.

Na CD tak kromě Kristýny Daňhelové zpívají třeba Tomáš Koláček, Vojta Dyk nebo Adam Plachetka. Říkanku Anděl Páně zase přednáší Ivan Trojan.

Americká šňůra známé cimbálové muziky se sólistkou Kristýnou Daňhelovou začala v legendárním American Czech-Slovak Cultural Clubu v Miami. Přes Orlando, Atlantu a Washington D. C. to hudebníci vzali až do New Yorku.

„Navázali jsme na loňskou úspěšnou tour, změna byla v tom, že zatímco loni jsme vyráželi ze severu z chladného Chicaga, letos jsme startovali na jihu v Miami s krajany v tamním Československém centru. Pokračovali jsme severně přes Orlando a Atlantu do hlavního města Washingtonu D.C., kde jsme vystoupili na české ambasádě. Tam už byla u nazdobeného stromečku cítit vánoční atmosféra, hostům jsme představili naše CD se zpěvníkem Vánoční příběhy a pustili jsme ho prostřednictvím Spotify a Apple Music do světa,“ řekl Deníku primáš Harafice Martin Melichárek.

V New Yorku v části Astoria rozsvěceli s dětmi krajanů stromeček a zpívali koledy.

„Zastavili jsme se také u ikonického vánočního stromu poblíž Rockefeller Center (znáte třeba z filmu Sám doma), kde jsme v davu lidí a bruslařů práskli šampaňské a zpěvník pokřtili – ale tak nějak na tajňačku, protože v New Yorku je samozřejmě zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti,“ prozrazuje primáš. Vyvrcholením tour byl podle něj koncert v Bohemian National Hall, který se konal za přispění ředitele newyorského českého centra Miroslava Konvaliny.

„Těšilo nás, že koncerty ve Washingtonu a New Yorku byly vyprodané. Nyní, po návratu do vlasti budeme pokračovat v Brně, Praze a Starém Městě.

Zážitkem pro muzikanty ze Slovácka byly extrémní proměny počasí v krátkém časovém sledu. Na Floridě se koupali v pětatřiceti stupních, zatímco Atlantou za pár dní procházeli v teplotách okolo nuly.

„Protože jsme celou cestu absolvovali dodávkou, připadali jsme si jako cirkus na kolečkách a užili si za tu dobu hodně nádherné přátelské pospolitosti,“ dodává Martin Melichárek.

Harafica zahraje 18. prosince v brněnském Besedním domě, 22. prosince v pražském kostele sv. Šimona a Judy a 25. prosince v kostele Svatého Ducha ve Starém Městě.

Harafica se zformovala na ZUŠ Uherské Hradiště, pod nynějším názvem vystupuje od roku 2005. Platí za progresivní cimbálovou muziku zaměřující se nejen na folklor, ale i řadu dalších žánrů. Vydala profilová alba Harafica (2010), Harafica II (2014) a Harafica Symphonic (2020).

Na začátku minulého roku byla první českou kapelou, která po covidových omezeních absolvovala turné po Spojených státech. Tehdy zahrála na Moravském plese v Chicagu, v Českém muzeu v Iowě, na ambasádě ve Washingtonu, ve Filadelfii i v Českém národním domě v New Yorku. Po tomto úspěchu si ji opět letos vyžádali krajané v největším městě New Yorku a v metropoli Washingtonu.

Termíny turné v USA

24. 11. Miami                 
25. 11. Orlando
26. 11. Atlanta
30. 11. Washington D. C.
1. 12. New York – Bohemian Hall & Beer Garden Astoria
2. 12. New York – Bohemian National Hall Manhattan

Termíny koncertů v ČR

18. 12. Brno
22. 12. Praha
25. 12. Staré Město u Uh. Hradiště