„Protože osudem naší rodiny je kromě hudby i folklor, našel jsem si k němu cestu v první třídě základní školy. Začal jsem navštěvovat tupeský folklorní soubor Čutora, který dlouhodobě vedla moje maminka," prozrazuje muzikálně nadaný Tupesan.

Už jako prvňák začal také hrát v hradišťské „zušce" na klavír. „Tento základ se mi skvěle hodil pro další hudební nástroj, o němž jsem začal přemýšlet na konci čtvrté třídy, protože jsem měl muziky příliš málo. Rozmýšlel jsem se mezi bubny a cimbálem, ale maminka mě nasměrovala k folkloru," směje se Josef Macek.

V minulých dnech si z celostátního kola soutěže ZUŠ v sólové hře na cimbál v Mikulově přivezl II. cenu. První totiž v jeho kategorii nebyla udělena. Porotě se představil skladbami Sarabandu od Georga Friedricha Handla a Capricciem od Ľudovíta Daniela. Těmi zabodoval v okresním i krajském kole, z nichž si odnesl první ceny

„Velký dík patří mému učiteli na ZUŠ a uměleckému vedoucímu cimbálovky Harafica Petru Gablasovi, který mě v mém snažení vede," ocenil mladý muzikant podporu svého kantora. K jeho koníčkům patří počítač, příroda, hudební instrumentace na PC a veškeré dění ve velehradské farnosti.

Každý z nás starších měl v Josefově věku sen, čím by chtěl v dospělosti být. Bude učitelem jako jeho rodiče? „Chtěl bych pokračovat v hudbě po vzoru mého dědečka a tatínka. Ten je sbormistrem čtyř pěveckých sborů. Stojanova gymnázia Velehrad, hradišťského Svatopluku, pěveckého sboru A. Tučapského ve Vyškově a Velehradského chrámového sboru," říká Josef Macek s hrdostí.

Když hraje v cimbálovce, je to pro něj větší radost, než když hraje na soutěži sólo. V kolektivu má větší jistotu, že když se cokoliv stane, tak si navzájem vypomohou.

„Trémy jsem se však nadobro úspěšně zbavil již ve třetí třídě, kdy jsem se probojoval do okresního kola v sólové hře na klavír. Ale tolik potřebná koncentrace je nezbytná před každým podáním dobrého výkonu," dodává sebejistě nadějný cimbalista, klavírista i zpěvák.

Jeho rodiče těší, že on i jeho mladší sestra Magdaléna našli zalíbení v hudbě a folkloru, že se sami od sebe zaposlouchají do vážné hudby i do folklorních písniček.