Velehrad, to je vesnice s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, ale také obec, kde tančí mladí lidé. Velehradské folklorní tančírny se v průměru účastní na třicet milovníků tance všech věkových kategorií a také úplných nováčků. Ve Velehradě, kde žije 1129 obyvatel, je hodně mladých, kteří rádi tancují a navštěvují tančírnu a besedy u cimbálu.

Kdokoli si může ve velkém sále Turistického centra Velehrad zatančit a navíc má k tanci dostatek prostoru. Na první tančírnu přišlo v roce 2022 třicet tanečníků.

Vizualizace lavičky se sochou Zdeňka Galušky.
Uherský Ostroh chystá sochu Zdeňka Galušky. Vyhlásil sbírku

„V loňském a předloňském roce jsme vyučovali tance z našeho okolí. A dali jsme si na nich záležet. Při letošní první dubnové sobotě jsme uspořádali besedu u cimbálu, na níž tancovalo více jak sto tanečníků nejen z Velehradu, ale pozvali jsme si na ni také Slovácký soubor Kyjov, který přijel naše tanečníky vyučovat tance z jejich regionu,“ sdělila Martina Ondrůšková.

Unikátní historická a dřevěná kola dominovala Kulturnímu domu v Podolí.
V Podolí se blýskla kolekce historických bicyklů a dřevěných kol

Od 18. hodiny večerní se taneční nadšenci z Velehradu a Kyjova naučili Bílovské a Kyjovskou skočnou a to pod vedením Martina Ondrůškové a Lukáše Balajky a také Slováckého souboru Kyjov.Večerní taneční zábava pokračovala po výuce tanců dál. Mladým, ale i těm dospělým vyznavačům tance, kteří na besedu u cimbálu v sobotu večer zavítali, rozproudila krev v žilách cimbálová muzika Džbánek z Tupes.

Velehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluVelehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluZdroj: Deník/Zdeněk Skalička

A jaký byl program každé tančírny? Každá tančírna byla podle Štěpánky Lužové a Martiny Ondrůškové, vedena tak, aby se všichni, kteří mají chuť a zájem rozvíjet své taneční schopnosti, byť jsou třeba začátečníky, naučili nový tanec.

Noční požár v Uherském Brodě. Hořelo ubytovací zařízení. Vyvedli z něj dva lidi; neděle 7. dubna 2024
Noční požár v Uherském Brodě. Hořelo ubytovací zařízení. Vyvedli z něj dva lidi

„Naučili jsme se tance Hlucké, Bílovské, Straňanské, Boršické, Korytnou, ale také jsme se zaměřili na prvky čardáše. Prostor měly tance párové, ale i slovácký verbuňk.“ informovaly Štěpánka Lužová a Martina Ondrůšková. Provedení verbuňku, tance ze Slovácka, závisí podle jejích slov na improvizačních schopnostech každého z tanečníků. Verbuňk tančí muži na určitý okruh písní už od druhé poloviny 19. století.

Velikonoce na hradě Buchlově.
Velikonoce na hradě Buchlově. Lidé si užili poutavý program plný tradic

„V průběhu každého setkání jsme se naučili jeden tanec, k němuž neodmyslitelně patřila znalost písně. Nejmladšími tanečníky jsou na Velehradě čtrnáctiletí až patnáctiletí členové hodové chasy, kteří se v tančírně učí nejrůznější tance,“ svěřili se vedoucí tančírny. Ta podle jejich slov nese už své ovoce.

Velehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluVelehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluZdroj: Deník/Zdeněk Skalička

A co bylo hlavním důvodem, proč se velehradská folklorní tančírna začala pořádat a začaly se tance vyučovat? Protože předávat tradice je dle jejich slov důležité, aby se mohly dochovat i nadále.

Na stojáka v Uherském Ostrohu? Parodie na hymnu, nekorektní humor i brněnský hantec. Tomáš Matonoha
Na stojáka v Ostrohu? Parodie na hymnu, nekorektní humor i brněnský hantec

„Na Tančírnách byli lidé různého věku. Těší nás, že hodová chasa se nám rozrůstá, je v ní dost nových členů, ale ti zatím nemají dostatek zkušeností s folklorem nebo slováckými tanci. Takto se je mohli v tančírně naučit a nemusí se pak tance při cimbále bát,“ řekli unisono Martina Ondrůšková se Štěpánkou Lužovou.

Velehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluVelehradská folklorní tančírna měla v sobotu nejen besedu u cimbáluZdroj: Deník/Zdeněk Skalička

Prvotně začínali tanečníci samotnými kroky, naučili se pár základních písní a závěrem si tanec zatančili v párech. Ve velehradské folklorní tančírně vzniká příjemné rodinné prostředí. „Je vidět, že se mladí tanečníci naučili tančit, při cimbále si umějí poručit, nebojí se tancovat, a to je hlavně to, co jsme od tančírny očekávali. Je vidět, že se velehradská mládež, která chodí do tančírny, naučila tancovat a také se při cimbále naučila poručit si písničku,“ říkají shodně vedoucí tančírny Martina, Štěpánka i Lukáš.