Jedním z nejrozsáhlejších byl soubor pětice památkových domků v Hluku na Dolňácku v tamní ulici Rajčovňa, které patří do vlastnictví města Hluk.

Jsou postaveny z "kotovic" tedy nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, přemalovaná vápnem. Dnes už mají střechu z pálených tašek, ale dříve ji pokrývaly došky, které však bývaly příčinou častých požárů.

„První z domků město koupilo od původního majitele v roce 1974, od té doby postupně přikupovalo další a jeden po druhém se dávaly dohromady,“ přiznal správce domků František Jelének, který se o domky už čtvrt století stará spolu s manželkou Ludmilou.

Noc kostelů ve velehradské bazilice a kostele v Polešovicích, 2. června 2023
Noc kostelů lákala do velehradské baziliky i chrámu v Polešovicích

Dalším historickým stavením, letos o Víkendu památkových domků otevřeným pro veřejnost, byl větrný mlýn nad Kuželovem na Horňácku, nedaleko hranic se Slovenskem. Ten se objevil také například ve známé filmové pohádce Nebojsa.

Zajímavá je nejen tato samotná technická památka, ale i hospodářské budovy s expozicemi horňáckého bydlení kolem.

Muzeum na Šťáhlovém v Javorníku

Pouhých sedm kilometrů od vyhlášeného větřáku letos poprvé otevřela vloni dobudované Muzeum na Šťáhlovém v Javorníku jeho majitelka Anna Zelinger.

„Rok a půl jsme z této usedlosti budovali muzeum. Trávila jsem tady čas denně od rána do večera. Manžel mě podporoval psychicky i finančně, kamarád stolář mi tady dělal ty dřevěné věci a další kamarádi mi pomáhali se zednickými pracemi těmi - původními technikami i kamenicky,“ říká Anna Zelinger.

Vnitřní inventář po babičce a dědovi, většinu věcí jí věnovali příbuzní.

„Ta stolářská dílna je tady ale po původním majiteli, panu Sťahlovi,“ naznačuje současná majitelka.

Peloton recesisů Giro de Pivko se prohnal Slováckem, 3. června 2023
VIDEO: Peloton recesisů Giro de Pivko se prohnal Slováckem

Nechybí hospodářské nářadí, mlátička ze začátku minulého století či kotel na vaření trnek.

„Zájemcům otevírám na zavolání. Hodně to tu navštěvují školy v přírodě a školy na konci roku. Pořádáme tady příležitostné akce jako zpívání na začátku adventu, v únoru jsem tu dělala zabijačku a vyzkoušela, že je vše funkční - je tu možné vařit, přespat i udělat zabijačku,“ prozrazuje Anna Zelinger.

Po cestě napříč Horňáckem nás vítá správce Muzea Bystřice pod Lopeníkem Libor Velan. Tam mají pro návštěvníky přichystáno něco z kuchyně našich babiček a na zahradě velkou expozici několika desítek historických kočárků. Ve stínu jedné ze stodol se pak v sobotu uskutečnilo setkání místních seniorů.