Nové či menší neparlamentní strany cítí před letošními předčasnými volbami do poslanecké sněmovny šanci. Nespokojenost lidí s činností jejich politických reprezentantů v zavedených partajích vrcholí a hlad po nových tvářích je veliký.

Souboj o sněmovní křesla bude ve Zlínském kraji opravdu zajímavý. Pro obyvatele Slovácka je pikantní fakt, že krajští volební lídři všech „zavedených" stran pochází z Uherskohradiš­ťska. Ať už je to poslanec Antonín Seďa (ČSSD), místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý (ODS), poslanec Vladimír Koníček (KSČM), poslanec Petr Gazdík (TOP09/Starostové), hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) či starosta Strání Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

O slovo se zde hlásí i menší či nové subjekty. Například hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše chce v regionu prorazit s kandidátkou, jež má v čele sportovního redaktora, moderátora a komentátora Václava Tittelbacha.

Jeho šance na urvání poslaneckého mandátu z pozice východomoravského lídra nechtěl nijak hodnotit krajský předseda hnutí Jiří Veselý. „Veškeré dotazy podle našeho interního nařízení zodpoví naše pražská tisková mluvčí," řekl pouze.

Odpověď na otázku, proč by lidé ze Slovácka měli volit právě někdejšího komentátora televize Nova, však zůstala od pondělka až do uzávěrky tohoto vydání nezodpovězena. „Nedaří se nám vyjádření pana Tittelbacha sehnat," omlouvala to mluvčí hnutí ANO Radka Burketová.

K pragmatickému kroku se před volbami uchýlila strana Moravané. Své malé šance na získání pětiprocentního kvóra potřebného ke zvolení do sněmovny značně posílila spojením se s hnutím Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

„Jsme velmi rádi, že politická strana Moravané vyslyšela výzvu k podpoře našich myšlenek přímé demokracie a její členové budou na kandidátkách našeho hnutí v šesti krajích zasahujících území Moravy," potvrdil spolupráci s Moravany Tomio Okamura.

Strana, která vznikla na konci roku 2005 sloučením Moravské demokratické strany a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska, nemá zastoupení v parlamentu ani krajských samosprávách. Svůj program staví na zrušení údajně drahých krajů, obnovení zemského zřízení a zavedení přímé demokracie na všech stupních.

O zahájení spolupráce s hnutím Úsvit se Moravané rozhodli z nouze, a to těsnou většinou na zemském sněmu. „Předčasné volby nás zaskočily a těžko bychom stíhali se jich zúčastnit. Jak časově, tak finančně. Takto máme zajištěné v každém moravském kraji alespoň jednoho kandidáta do pátého místa," prohlásil místopředseda strany Zdeněk Zbožínek.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity velmi záleží na tom, jak vysoko kandidáti Moravanů budou. „Při výsledcích kolem pěti procent je postup z pátého místa dost nepravděpodobný. Pokud Moravané nenasadí nějakou známou osobnost, třeba akademika. Například z druhé pozice to už je ale mnohem reálnější," uvedl Lubomír Kopeček.

Spojení obou stran označil za účelové. Moravané bez spojenců šanci uspět v celostátní politice nemají, na druhou stranu proklamace moravanství již několika subjektům v předešlých volbách pomohla.

Jinak ale tyto subjekty dle jeho slov nemají moc společného. „Moravané operují s moravskou identitou, Úsvit sbírá hlasy proti establishmentu. To ale neznamená, že spojení nemůže fungovat. Může, ale ne na dlouho," dodal politolog.

O Moravany měly menší strany zájem už loni před krajskými volbami. Spojit se s nimi chtěl Lev 21 i Suverenita Jany Bobošíkové. Strana se ovšem nakonec rozhodla ucházet se o hlasy voličů samostatně.

Návrat do sněmovny plánuje Strana zelených. Ve Zlínském kraji má za ně v čele kandidátky sbírat hlasy vsetínský podnikatel Michal Berg. Třetí místo obsadil šumický ekolog Vilém Jurek, na dalších pozicích figuruje spisovatelka pobývající v Bojkovicích Kateřina Bačová nebo starosta Boršic Roman Jílek.

Předčasné volby do poslanecké sněmovny se v České republice uskuteční 25. a 26. října. Nejzazším termínem pro podání kandidátní listiny je příští úterý 17. září.