„Například oproti minulému týdnu stoupl o šest procent výskyt respiračních infekcí, což odpovídá situaci v celé Evropě,“ přiblížila vedoucí protiepidemického oddělení KHS Hana Tkadlecová.

Nárůst o 19 procent

Procentuálně ovšem výrazně poskočila chřipková onemocnění. „U chřipek se počet onemocnění zvýšil o 19 procent oproti předchozímu týdnu. To platí také u předškolních a školních dětí,“ dodala.

Pozornost hygieniků se upírá i na ojedinělá, zato poměrně závažná onemocnění. „Zaznamenáváme typické virózy, zatím však způsobené převážně nechřipkovými viry. Nicméně máme už v rámci spolupráce s Národní referenční laboratoří zachycený i výskyt viru chřipky typu A u 3 pacientů ve Zlínském kraji,“ varovala Tkadlecová.

Typ A chřipkového viru je typ nejvíce způsobující epidemie a pandemie, protože může projít výraznou mutací.

Hygienici podle Tkadlecové očekávají nárůst těsně před Vánocemi.

Volno přenos zbrzdí

„Vánoční volno pak částečně přeruší přenos virů v kolektivech. K vzestupu dojde asi během ledna a na jeho přelomu očekáváme chřipkovou epidemii,“ doplnila a zmínila i pár rad.

„Stále je možné se nechat očkovat. Kmeny ve vakcíně odpovídají těm, které už byly zachyceny v Evropě. Dále doporučuji otužování, sport a pestrou stravu s dostatkem vitaminů,“ vyjmenovala.

O možném příchodu epidemie hovoří i lékaři a lékárníci. Například praktická lékařka Eva Pavláková postupně registruje zvýšení počtu pacientů s chřipkou.

„Není to nic kritického, ale poznat to jde, přibývá jich. Je to ovšem odpovídající sychravému počasí a tomu, že je již prosinec,“ svěřila se lékařka.

Její slova potvrdila také lékárnice Radomíra Svačinová, která zaznamenává zvýšenou poptávku po lécích na nachlazení a virová onemocnění. „Pozvolna období epidemie nabíhá. Začalo to někdy ke konci listopadu a začíná přibývat zákazníků, kteří se s chřipkou léčí,“ potvrdila Svačinová.

Nemoci se již objevují i v mateřských školách. I když také velmi pozvolna.

„Nemocných dětí příbývá, ale souvisí to samozřejmě se současným obdobím. Je možné, že další nemocní přibudou v příštím týdnu,“ myslí si například ředitelka MŠ Zlín Louky-Prštné Ivana Vymětalová.