„Ze statistického hlediska nejsou výhody očkování průkazné. Setkal jsem se s mnohými lidmi, kteří chřipkou onemocněli i po aplikaci vakcíny. Připouštím, že na některé lidi může očkovací látka zapůsobit pozitivně, na jiné však působí i škodlivě,“ tvrdí léčitel Radim Grebeníček z Uherského Hradiště. Podle jeho mínění lze chřipkové nákaze předcházet účinnou prevencí.

„Mezi nejúčinnější stimulanty patří vyrovnaná duševní rovnováha. Z biochemického hlediska pak podobným nemocem zabrání vyvážená strava, vyhnutí se toxickým potravinám a užívání přírodních medikamentů v podobě bylin,“ vysvětlil Grebeníček. Univerzální lék však podle něj neexistuje.

„Léčbu je nutné zvolit podle individua osobnosti. Vždy postupuji tak, že si pacienta otestuji a teprve pak zvolím léčbu,“ dodal Grebeníček.

Jeho profesní kolega Evžen Brhel mu přitakává. „Existují byliny, které jsou vůči chřipce účinnější než léky a očkování. Já na očkování příliš nevěřím. Sami lékaři si ve svých tvrzení protiřečí, když ve svých vyjádřeních propagují vakcínu a ve stejné chvíli mluví o její neúčinnosti proti příbuzným virům,“ vyjádřil se léčitel Brhel.

Jako prevenci proti chřipce doporučuje přidávat do pokrmů koření kurkuma, zázvor a bazalku. Vhodná je také skořice v čaji. Proti virům je podle Brhela účinná i bylina echinecea.

Odborná lékařská veřejnost většinou na doporučení léčitelů neslyší. Tento trend na základě svých dlouholetých zkušeností potvrzuje i lékařka Párvine Gricová. Osobně však metody léčitelů nezavrhuje.

„Mezi léčiteli se najdou skuteční odborníci, kteří dokáží pomoci. Většinou se jedná o lidi, kteří úzce spolupracují s lékaři. Někteří z nich spolupracují s tuzemskými klinikami. Já se spolupráci s léčiteli rovněž nebráním a to jsem sdělila i svým pacientům. Doposud však žádný z regionálních léčitelů zájem o spolupráci se mnou neprojevil,“ poznamenala Gricová, která souhlasí s léčiteli i v tom, že k řadě nemocí přispívá i nevyrovnaný psychický stav pacientů.
„Prevencí je zvláště u dětí nechodit do velkých kolektivů, dostatek spánku, přísun vitamínů a například i přiměřené oblečení. V minulosti, když neexistovaly léky, lidé věděli, že je vhodné při nemoci ulehnout a pít bylinkové čaje. Kromě klasické léčby s pomocí léků nemocným doporučuji velký přísun vitamínu C a pití bylinných čajů,“ dodala lékařka.

Karel Červenka, který v úterý „trpěl“ v čekárně lékaře, ale příliš v bylinnou léčbu nevěří. „Čajem a vitamíny jsem se léčil tři dny. Je mi stále hůř, proto jsem tady. Věřím, že na někoho mohou bylinky působit přímo zázračně, já jsem už ale v tomto stadiu nemoci podobné úsilí vzdal,“ přiznal mezi kašláním a smrkáním zchvácený pacient.

Související článek:

Chřipka se objevila na Slovácku, k epidemii je však stále daleko