Jde kupříkladu o studánku u bývalé Tománkovy hájenky a v Kamenných potocích za Salaší. Do té U padlých přitéká jen slabý pramínek vody a studánka v Orlové, kterou před několika lety vybudovali modranští skauti, je bez vody už od jara,“ informoval vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.
Počasí se však podepsalo prakticky na všech prameništích v chřibském pohoří. „Méně vody je snad ve všech z nich. Doufám však, že je to pouze dočasný stav,“ poznamenal Zálešák.

Ačkoliv počet studánek a pramenů není v Chřibech přesně evidován, v investičním majetku buchlovické správy se v současné době nachází studánek sedmnáct. Všechny prošly od roku 1999 opravami, jež si dohromady vyžádaly více než tři sta padesát tisíc korun.

Vloni se rekonstrukce dočkal pramen Kolomaznice v Bohuslavicích, U Panny Marie mezi Tabarkami a Novou Dědinou, Dynkova studánka za revírem Jankovice, Na Loukách za Starými Hutěmi a U Rocha mezi Stupavou a Koryčany. „Zbrusu novou podobu včetně přístřešku pro turisty dostala studánka U Štanbacha. Ta se nachází u nové lesní cesty vedoucí od Paní Mísy (pod skaliskem Kazatelna a Ocáskem) ke Stupavským loukám. Starosti nám dělá studánka U Lvích hlav při turistické trase z Bunče do Salaše. Pramen, který napájel dvě kamenné lví hlavy, si našel jinou cestu. Budeme jej muset obnažit a upravit tak, aby z něj voda opět vytékala přes vytesané sochy lvích hlav,“ dodal Zálešák.

O mnohých studánkách v pohoří chřibských lesů lidé ani nevědí. K některým zase míří lidé s nádobami, aby si do nich nabrali vodu, která není chlorovaná. „Jedna z takových studánek je U Korýtka za Salaší, kterou lesáci předloni upravili. Pro vodu si sem jezdí lidé ze Starého Města i Hradiště,“ prozradil František Mašlík z Velehradu, který zná v Chřibech většinu studánek.

Přečtěte si také:

Chřibský potok vyschl, ohroženi jsou raci i ryby

Chřiby: Dlouhá řeka vyschla