Šestý svazek expedičních cest, do něhož autoři Jiří Jilík a Bořek Žižlavský, zahrnuli výběr z výprav, které podnikali členové Expedice Chřiby v letech 2009 a 2010 po stopách romantického archeologa Františka Přikryla, byl přivítán na svět po šesti letech, jenž uplynuly od vydání 5. svazku populární edice Chřiby záhadné a mytické.

„Když jsme s několika kamarády zakládali na jaře roku 2002 Expedici Chřiby a uvažovali o jejím poslání, dospěli jsme k rozhodnutí, představit čtenářům Chřiby jako hory záhad a mýtů,“ zalistoval ve vzpomínkách publicista Jiří Jilík.

Poté, co vyšlo pět svazků z expedičních cest po nádherném pohoří Chřibů, nastala podle něj jakási pauza, po níž se expedice trochu obměnila a začala se vydávat po „hradských“ cestách.

V nové publikaci, která vyšla nákladem 1000 kusů, vynášejí její autoři ze zapomnění vše, co zaznamenal na svých cestách po Chřibech František Přikryl, kněz a cyrilometodějský badatel.

„Přikryl byl přesvědčen, že Velehrad byl centrem velkomoravské říše, místem kam přišli a působili věrozvěstové Cyril a Metoděj. Celý život věnoval hledání památek na jejich působení na Moravě a zejména v Chřibech, kterými šly cesty hradské, po nichž se věrozvěstové při své misii pohybovali,“ zavzpomínal Jilík na Přikryla, rodáka z Vlčnova, který dal Chřibům cyrilometodějský příběh a vydal jej knižně.

Čtenář najde v novém svazku kromě textů Jilíka a Žižlavského, který jej navíc obohatil o desítky barevných fotografií, četné citace z Přikrylova díla.

Publikaci Chřiby po hradských cestách nebyla na svět přivítána polití vínem, ale jím si nad ní autoři s kmotrem knihy, pravoslavným knězem Klimentem, přiťukli a připili.

„Nemohla jsem si nechat ujít křest nové knihy Jiřího Jilíka a Bořka Žižlavského, kteří v předcházejících pěti svazcích Chřiby záhadné a mytické krásně psali o moudru lidí, kteří v nich žili a žijí. Já v tom chřibském pohoří neustále hledám krásno,“ svěřila se Olga Novoměstská z Brna, která často zajíždí s manželem do Litenčic, kde mají chalupu.