Stránku založil Marek Klučka z Boršic, který se na začátku srpna vydal do metropole Slovácka na večerní projekci Letní filmové školy pod širým nebem. K přepravě ke svému neštěstí použil kolo Scott Aspect 50. Přestože jej zamkl do stojanu před radnicí, někdo mu ho ukradl.

„Když jsem chtěl asi v jednu hodinu odjet domů, už tam nebylo. Policisté mi poté řekli, že si nemám dělat velké naděje na dopadení pachatele, přestože se skutek stal v samém středu města," krčí rameny jednadvacetiletý student, jenž tak přišel o pět let starý dopravní prostředek v pořizovací hodnotě 12 tisíc korun.

Jak si ale při jízdě do města své kolo před poberty ochránit? Vždyť jejich drzost nezná mezí, krade se v centru města i okrajových částech, ze stojanů v ulicích i sklepních kójí v domech.

Podle Miroslava Horáka z uherskohradišťské prodejny kol M-Cyklon existují mezi zámky rozdíly. Mezi obyčejným tenkým a silnějším však činí jen několik sekund nutných k přeštípnutí.

„Mnohem účinnější jsou podkovy, tedy zámky ve tvaru písmene U. Jejich problém však vězí ve vyšší hmotnosti. Pokud si koupíte dražší odlehčené kolo, těžko na něm budete chtít převážet tříkilogramový zámek," uvedl Miroslav Horák s tím, že nejbezpečnější je mít drahé kolo jen na víkendové vyjížďky a ve městě parkovat spíše s vysloužilým stařečkem, který tolik nevábí zraky potenciálních lap­ků.

„K zastrašení pachatelů lze pořídit elektronický otřesový snímač, který při neoprávněném pohybu se zamčeným kolem začne velmi silně pískat do celého okolí. Když se už kolo zlodějům podaří ukrást, je pro jeho dohledání a určení vhodné mít na kole pískováním poznačeno číslo nebo jej mít označeno mikrotečkami, čipy nebo neviditelným fixem," přidal další tipy pro cyklisty uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Ze statistik vyplývá, že od začátku roku museli policisté v Uherském Hradišti řešit celkem 122 případů odcizení jízdních kol. Pozitivem zůstává, že za stejné období minulého roku to bylo 164 krádeží, tedy o třetinu více.

V objasňování některých případů strážcům zákona pomáhá městský kamerový systém obsluhovaný hradišťskými strážníky. „Kde funguje, tam se procento této trestné činnosti snižuje. V minulosti se díky kamerám podařilo zajistit pachatele i přímo při činu," konstatoval náčelník uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík. Dodal, že nejproblémovějším místem, co se krádeží kol týče, je v poslední době ulice Sportovní, tedy okolí aquaparku a atletického stadionu.

Rozhodně je důležité mít poznamenáno výrobní číslo kola. S výrobním číslem a samotným kolem mohou cyklisté přijet také za příslušníky Městské policie v Uherském Hradišti, kteří jízdní kola evidují pro průběžné kontroly v ulicích nebo pro případy krádeží. Zdroj: Aleš Mergental

Související  VIDEO: Kola neváhali ukrást přímo před kamerami