Bydlení totiž může prokázat službu také odstěhovaným rodákům jednotlivých obcí, kterým se tak otevře možnost návratu do blízkosti svých bližních a dřívějším spoluobčanům.

„Už dvanáct let, po které jsem ve funkci starosty města, jsem poslouchal, kdy už nějaké bydlení pro starší postavíme i v Hluku. Zájem projevovali hlavně lidé, kteří se chtěli vrátit tam, kde vyrůstali. To byl také hlavní podnět, který nás tlačil do současné stavby domu s chráněnými byty a penzionu pro seniory,“ prozradil hlucký starosta Jan Šimčík.

Zájemce o byty proto zástupci Hluku nejdříve hledali mezi svými občany. „Oslovili jsme příbuzné obyvatel města a staré rodáky, kteří žijí například v domovech důchodců v Buchlovicích, Hradišti nebo Nezdenicích. Několik se jich už o bydlení přihlásilo,“ dodal Šimčík.

První nájemníky už za pár dní přivítají i v novém domě s chráněnými byty v Uherském Ostrohu. Záměry tamních zastupitelů byly stejné jako v Hluku. „Dům jsme stavěli pro obyvatele Ostrohu, kteří mají přednostní právo na ubytování. Zájem projevil ale například i rodák z Ostrohu, který žije až v Rokytnici nad Jizerou,“ poznamenal ostrožský místostarosta Vlastimil Kuřimský.

Možnost návratu lidí do známého prostředí vítá i Petr Jakeš z uherskohradišťského centra Maltézské pomoci. Péče o seniory totiž patří ke stěžejním bodům programu střediska. „Musím říct, že starší lidé se často vracejí ke vzpomínkám na svoje rodiště. Možnost vrátit se je pro ně bezesporu velice důležitá věc,“ míní Jakeš.