„Problém mají hlavně šičky. Prostory jsou natolik stísněné, že například při potřebě zaměstnankyň rozložit a stříhat velká plátna musí některé z pracovnic přerušit svou práci a uvolnit místo svým kolegyním,“ vysvětlila Halamíčková.

Pro potřeby dílny by podle vedoucí stačil prostor o přibližné rozloze 80 metrů čtverečních. „Ideální by bylo, kdyby se nám podařilo nalézt dvě spojené místnosti, kam bychom mohli umístit dva šicí stroje a prodejnu. Uvažujeme totiž o tom, že bychom v prodejně nabízeli nejen náš sortiment, ale také výrobky našich kolegů z dalších podobných dílen,“ vysvětlila Halamíčková.

Problémy s pracovním prostorem pociťují například i v chráněné dílně Ergo v hradišťské ulici Pod Svahy. „Zaměstnáváme třináct lidí a pro tento stav jsou prostory dostatečné. Ve chvíli, kdy bychom chtěli přijmout další zaměstnance, už by stávající plocha našim potřebám nevyhovovala,“ podotkla vedoucí Erga Marie Bouřová. Její dílna sice prodejnu má, nicméně vedení dílny se nebrání prezentaci svých výrobků na dalších prodejních místech. „Pokud by paní Halamíčková uspěla s nalezením prostorů pro novou prodejnu, určitě bychom v případě jejího zájmu poskytli i naše vonné svíčky a další výrobky,“ připustila Bouřová.

Oslovení obyvatelé metropole Slovácka přiznávají, že praktický netuší, které výrobky chráněné dílny vyrábí. „Vím, že tady ve městě nějaké chráněné dílny jsou, netuším ale, co se v nich vyrábí. Snad nějaké reklamní předměty a proutěné zboží?“ zamyslela se Jana Popelková z Uherského Hradiště.
Chráněná dílna na Šafaříkově ulici zahájila svou činnost v roce 1995 a v současné době zaměstnává celkem 15 osob s různým stupněm postižení. Výroba se soustředí především na proutěné předměty, kapsáře, polštáře a další textilní zboží.

Související článek:

Peníze ze sbírky pomohou chráněné dílně