Osm černých pejsků porodila 28. dubna tříletá Ťapka a 5. května se šestileté Piškotce narodilo osm žlutých fenek a dva pejsci. Je to poprvé, co jim doma rodily dvě fenky těsně po sobě. Paní Renata je sice povoláním nemocniční sanitářka, ale druhá šichta, s prací psí ošetřovatelky, ji čekává po návratu domů do Tupes.

Noční směny u štěňat

„Štěňátka se narodila v pokoji, kde jsem pro ně měla nachystané dva takové speciální boxy, pro každou fenku rodičku jeden, aby měly každá svůj klid. Naštěstí se psíci narodili po týdnu. S každou jsem totiž uvnitř boxu tři noci spávala spávala, abych je hlídala. Naštěstí vyšlo, že jsem měla i dovolenou, a pak, s nimi býval i manžel,“ popisuje hektické období Renata Zapletalová a dodává, že musela mít štěňata ve dne v noci dva týdny pod drobnohledem.

„Minimálně tři týdny jsou odkázána jen na mateřské léto,“ vysvětluje paní Renata. Teď, po více než měsíci, už je to ale prý lepší. „Kolem druhé v noci se štěňata budí a já k nim pouštím jejich matky, aby je nakojily. Do půl páté je klid, o půl šesté jdu do práce,“ usmívá se paní Renata.

Fenka labradora je podle jejích slov březí dva měsíce. Po narození štěňat je musí mít u sebe osm týdnů. Po této době by měla být připravena na samostatný život.

close Dva psí porody po sobě. Žena z Tupes se stará o 18 labradořích štěňat info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Dva psí porody po sobě. Žena z Tupes se stará o 18 labradořích štěňat

Láska na celý život

Prvního pejska si Renata Zapletalová s manželem pořídili v roce 2002. Byl to žlutý labrador Sid, po kterém později pojmenovali svou chovatelskou stanici - Sidův dvůr. Začátek svého vztahu ke psům paní Renata datuje do svého mládí, kdy její tatínek choval německé ovčáky. „Pak si rodiče pořídili žlutou labradorku, a tehdy jsme vlastně začali poznávat, jaké to plemeno je,“ vzpomíná 47letá chovatelka.

A když bylo její dceři pět let, pořídili jí kamaráda, štěňátko labradora a ona s ním od té doby vyrůstala. „A tehdy jsme pochopili, jak je ten pes s těmi dětmi schopen si hrát, jaké to je úžasné, citlivé, učenlivé plemeno. Ten náš se dožil čtrnáct a půl roku,“ říká paní Renata.

close Dva psí porody po sobě. Žena z Tupes se stará o 18 labradořích štěňat info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Dva psí porody po sobě. Žena z Tupes se stará o 18 labradořích štěňat

Má ještě dvě čokoládově zbarvené labradoří fenky, 10letou veteránku a její 7letou dceru, která patří synovi a spolu také trénovali vodní záchranářské práce, obě jsou vycvičené canisterapeutky.

„Člověk to musí zvládnout, když chce něco dokázat. Teď už je to lepší. Bývá to horší, těsně po narození štěňat. Naštěstí mě často zastoupí manžel. Je to veliká pomoc a bez ní by to nešlo. Člověk sám by to nezvládl. Je fakt náročné uhlídat to. Myslet na krmení, myslet na to, aby byly štěňata v čistotě, hlídat je. Ale zase vám to dává tu pohodu, když je vidíte, všechno z vás spadne. Působí na vás terapie toho psa, kdy můžete být zdeptáni z práce, kdy vás třeba všechno štve a zlobí, ale ve chvíli, kdy uvidíte ty psí očička, je to pohoda,“ přiznává Renata Zapletalová.

Labradorský retrívr je plemeno psů původem z Newfoundlandu. Angličtí lovci ho přivezli do Velké Británie a tam labradory také vyšlechtili.

Tato rasa má blány mezi prsty, je to vyloženě vodní pes, milovník všech kaluží, rybníků a potůčků. Je to také vynikající aportér. Původně byla vyšlechtěna k přinášení zastřelených kachen či zajíců při lovu. V současnosti se využívá jako pes společenský, canisterapeutický či slepecký. Nevidomým slouží labradorští retrívři jako velmi dobří asistenti (pomáhají přecházet ulici, dokážou cokoliv podat, atd.). Postiženým lidem jsou schopni pomáhat sundat jednotlivé kusy oblečení, otvírat dveře a jiné věci, které by tito lidé sami nedokázali. Labradoři jsou vhodní i k dětem, protože ve většině případů postrádají agresivitu a jsou velmi milí. Naopak se labradoři příliš nehodí na ostrahu a hlídání objektů. Potřebují lidskou pozornost a laskavou péči, nejsou rádi sami.

Labradorský retrívr má velmi milou a přátelskou povahu, je bystrý a oddaný svému pánovi. Velice dobře se cvičí, rád pracuje a povely plní s velkou radostí. Jeho další předností je výborný čich, skvělé plavecké schopnosti a patří mezi vášnivé jedlíky, proto je nutné hlídat denní příjem krmiva.