V Řecku roznášeli holubi do všech stran výsledky olympijských her.

Osmašedesátiletý Jaroslav Kadlček z Dolního Němčí nechová poštovní holuby pro roznášení pošty nebo jako kurýry, ale pro sportovní účely. „S chovem holubů jsme s bratrem začali před pětapadesáti lety. Sám se tomuto koníčku věnuji od roku 1968, kdy jsem se přestěhoval k manželce. V současné době chovám na dvě stovky holubů," prozrazuje Kadlček, člen výboru dolněmčanské základní organizace a oblastního sdružení chovatelů poštovních holubů Uherské Hradiště.

Jako každý sportovec, musí i holub být v dobré kondici a samozřejmě zdravý. Tomu slouží zdravotní prohlídky, takže poštovní holubi podle Kadlčka rozhodně nepřenášejí nemoci, jak se někteří lidé mylně domnívají.

Jeho holubi dokazují při domácích i zahraničních závodech své výborné vlastnosti. „Průměrnou rychlostí 60 až 100 kilometrů v hodině se dokáží navrátit zpět, nezřídka i ze vzdálenosti tisíc kilometrů," vysvětluje chovatel poštovních opeřenců.

Přesto ale žádný poštovní holub tam i zpět letět nedokáže. Může absolvovat jen jednu cestu – a to do svého domovského holubníku. „Poštovní holub, to je název plemene, které je zušlechtěno dlouhými lety a mnoha kříženími jedinců, kteří prokázali dokonalý orientační smysl," objasňuje Kadlček. Jeho holub byl na celostátní výstavě v Hluku zařazen do kolekce České republiky v kategorii Sport B pro světovou olympiádu poštovních opeřenců ve slovenské Nitře, která se uskuteční 25. až 27. ledna 2013.

„Zmíněný holub bude již třetím holubem od roku 2007 na olympiádě a má za sebou také středoevropskou výstavu v roce 2012 v Budapešti. V loňském roce absolvoval 11 závodů a uletěl 4261 kilometrů," spíše konstatuje, než se chlubí chovatel. Jeho opeřený letec byl na výstavách poctěn řadou medailí (pohárů). Jako chovatel obsadil se svými holuby třikrát středoevropskou výstavu.

O úspěších rozhoduje tedy svědomitost, zkušenost a technické vybavení jeho chovatele. Ten za pětapadesát let odchoval tisíce holubů. „Abych pravdu řekl, evidenci si vedu, ale přesný počet nelze říct. Ne vždycky totiž dva vynikající jedinci zplodí stejně dobrého potomka. Takže někteří holubi skončí na talíři, nikoliv na závodech," řekne s pousmáním Jaroslav Kadlček. On si je dobře vědom, že dobrý holub, ten se ze závodů vrací do svého holubníku ze všech nejrychleji.