Města v kraji vloni vyplatila občanům na odškodném za pády na ledu statisíce

Podle něj jsou zodpovědné za stav všech obecních chodníků, o které se dříve starali majitelé přilehlých nemovitostí. Mohou však svým nařízením vymezit takové úseky chodníků, na nichž se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje schůdnost odstraňováním sněhu a náledí.

S údržbou komunikací pro pěší souvisí i vyplácení odškodného, pokud se na nich chodec zraní. Krajské město Zlín má pro letošní zimní období naplánovánu údržbu přibližně poloviny celkové délky chodníků.

„V období 2010/2011 je plánován rozsah chodníků bez údržby v délce zhruba 137 kilometrů. Ve stejné délce, tedy asi 136 kilometrů se bude provádět údržba chodníků dle pořadí důležitosti. Nárůst rozsahu údržby chodníků oproti loňskému zimnímu období je přes šest procent a po městě bude také rozmístěno o 56 posypových nádob více. Celkem jich letos bude 482,“ sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Podle ní si lidé na stav chodníků ve Zlíně stěžovali často. „Nejvyšší počet stížností je v průběhu sněhových kalamit, období vichřic a vysokých větrů, tedy v období zhoršených povětrnostních podmínek. V těchto obdobích přicházely na odbor dopravy přibližně dvě až tři stížnosti denně. Mimo toto období obdrželi tak dvě stížnosti týdně,“ upřesnila Marie Masaříková.

V sousedních Otrokovicích je do plánu zimní údržby zahrnuto všech 48 kilometrů silnic a 41 kilometrů chodníků. „Další méně důležité chodníky jsou ošetřovány až podle provozních a ekonomických možností města. Neudržované úseky tvoří zhruba dvacet procent celkové délky chodníků,” uvedla mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.Dokončení ze strany 1

Město Valašské Klobouky už řadu let udržuje všechny chodníky na svém území, takže pro něj takzvaná chodníková novela nepředstavovala žádnou změnu.„Od ledna letošního roku jsou sice v plánu zimní údržby vyhrazeny čtyři úseky chodníků, které v zimě odklízeny nebudou, ale jedná se dohromady jen asi o jeden kilometr komunikace pro pěší. Navíc jde o místa velmi málo frekventovaná a také technicky těžko udržovatelná,“ vysvětlila mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková s tím, že vloni neřešila valašskokloboucká radnice žádnou písemnou stížnost na nevyhovující stav chodníků.

Ve Vsetíně zůstává bez zimní údržby přibližně třicet kilometrů chodníků.„Udržujeme zhruba 105 ze 135 kilometrů chodníků. Nestaráme se ale o krátké přístupy k domům, kterých jsou řádově čtyři tisíce. Ve staré zástavbě, kde jsou menší rozestupy mezi domy, se mnohdy udržuje jen jednostranný chodník, neboť není kam odhrnovat sníh,“ popsala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Na stav chodníků přijali ve Vsetíně v loňském roce devatenáct stížností.

Informační tabulkou „V zimě se neudržuje“ bude letos v Uherském Hradišti označeno celkem 23,3 kilometru chodníků z celkové délky 108,1 kilometru.„Proti loňskému roku se počet neudržovaných chodníků snížil o sedm set metrů, i když došlo k navýšení celkového množství chodníků v majetku a správě města o 3,1 kilometru. Jako neudržované jsou označeny chodníky dopravně nevýznamné, případně chodníky, které nemají návaznost na další udržovaný úsek,“ přiblížila Jitka Zámečníková z odboru kanceláře starosty Uherského Hradiště.V tomto městě si vloni na stav chodníků a veřejných prostranství stěžovali pouze čtyři lidé.

V Kroměříži právě dokončují aktualizaci plánu zimní údržby. „To je dokument, který stanovuje způsoby údržby v jednotlivých lokalitách a lhůty jejího provedení. Aktualizovaný plán by měl reagovat i na poznatky, které vyplynuly ze zkušeností z loňské zimy. Až do loňského roku město zajišťovalo údržbu asi 50 kilometrů chodníků, zatímco od loňského roku, kdy vešel v platnost takzvaný chodníkový zákon, je to přibližně 110 kilometrů chodníků a 120 km vozovek,“ sdělil mluvčí Kroměříže Pavel Zrna. Upřesnil, že šedesát procent všech chodníků je nutné čistit ručně. Jen za loňskou zimu se podle jeho slov v Kroměříži vypotřebovalo 730 tun posypové soli. I přes veškerou snahu ale ve městě opět budou vyznačena místa s upozorněním, že se lokalita v zimě neudržuje.

„Kolik těchto lokalit bude, stanoví až nový plán zimní údržby. Tak jako v uplynulých letech budou zimní údržbu chodníků v Kroměříži zabezpečovat Kroměřížské technické služby, které radnice zřizuje,“ konstatoval Pavel Zrna.Dodal, že vloni si občané města příliš na úklid chodníků nestěžovali. S ohledem na mimořádný průběh loňské zimy byli podle mluvčího spíše chápaví.

A jak si na tom jednotlivá města vloni stála s úrazy na chodnících a následným odškodněním? Z oslovených jsou na tom jednoznačně nejlépe Valašské Klobouky. V posledních letech evidovaly pouze dvě nehody chodců, z nichž u jedné došlo k úrazu a u druhé k věcné škodě.„V obou případech bylo vyplaceno odškodné. Město je však na tyto události pojištěné, takže celou výši odškodného uhradila vždy pojišťovna,“ řekla mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

Otrokovice za poslední zimní období řešily šest případů úrazů. „Pět jich bylo již vyřešeno, poslední je stále ještě vyšetřován pojišťovnou. Odškodnění bylo v celkové výši 63 307 korun,“ sdělila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.Zdůraznila, že jak město samotné, tak i Technické služby Otrokovice, které péči o městské chodníky zabezpečují, jsou řádně pojištěny a odškodné řeší právě z tohoto pojištění.

Přes dvě stě tisíc bylo vyplaceno zraněným ve Vsetíně.„Za období 2007 – 2010 máme hlášeno celkem sedmnáct úrazů na chodnících města, které byly řešeny jako pojistné události, poškozeným bylo vyplaceno celkem 222 tisíc korun,“ upřesnila vsetínská mluvčí Eva Stejskalová.

Osmnáct žádostí o odškodné během posledního zimního období zamítla kroměřížská radnice.„S ohledem na individuální posouzení každé z osmnácti žádostí radnice konstatovala, že splnila všechny podmínky uložené plánem zimní údržby i platnou legislativou, a tudíž odškodné žadatelům vyplaceno nebylo,“ uvedl mluvčí Pavel Zrna.

Lidé se zranili také v Uherském Hradišti. „Za uplynulé zimní období se na město obrátilo sedmadvacet občanů. Pojišťovna odškodnila devatenáct,“ konstatovala Jitka Zámečníková z odboru kanceláře starosty Uherského Hradiště.Doplnila, že se jedná pouze o ty občany, o kterých je pojišťovna informovala. Jednalo se o úrazy horních a dolních končetin.

Zlínský magistrát v zimním období roku 2009 evidoval šest žádostí o odškodnění po pádu na chodníku, čtyři z toho byly uznány jako oprávněné. V roce 2010 se zatím na radnici dostalo jedenatřicet žádostí. Šesti lidem bylo vyplaceno odškodné.„Třináct žádostí bylo zamítnuto a další jsou ještě v jednání. Za loňské zimní období bylo vyplaceno přibližně 65 tisíc korun na odškodném,“ řekla mluvčí Marie Masaříková s tím, že město je na tyto případy pojištěno.