„Výstavbu Klenotnice, stejně jako archeologického skanzenu inicioval starosta Modré Miroslav Kovářík z důvodů rozšíření a zvýšení povědomí lidí o naši historii z období Velké Moravy, ale také pro rozšíření nabídky návštěvníkům Archeoskanzenu,“ informoval místostarosta Modré Martin Schreier. Podotkl, že stavba Klenotnice Velké Moravy získala plnou podporu zastupitelstva Modré.

Prvním miminkem roku 2024 v Uherském Hradišti je chlapeček Mateo.
Prvním miminkem roku 2024 v Uherském Hradišti je chlapeček Mateo

„Klenotnice byla nejen náš dlouhodobý záměr, ale také cíl, kterým je představit umění velkomoravských předků. Jejich šperkařské, mečířské a jiné umění je nedoceněné. Proto chceme umělecké skvosty Slovanů představit široké veřejnosti v právě budované Klenotnici Velké Moravy,“ řekl starosta obce Miroslav Kovářík.

Hlavní stavební práce hotové

Podle jeho dalších slov byly do konce měsíce října dokončeny hlavní stavební práce, které byly financovány z projektu Interreg Slovenská a Česká republika.

„Významně jsme spolupracovali se slovenskou obcí Cífer, kde vzniká skanzen se zaměřením na dobu římskou. Tam už hlavní stavební práce také v říjnu dokončili,“ informoval starosta Modré Miroslav Kovářík.

Stavbaři se na Modré pustili do stavebních prací na navazující etapě, která je financována Zlínským krajem, jenž ji podpořil osmi miliony korun a dofinancována bude obcí Modrá.

„Nyní bude například vystavěna zvonička v režii obce a Zlínského kraje, skrze kterou půjde světlo do podzemí panteonu. Už nyní je patrné, že to bude hrdý a vznosný podzemní dóm, určený k nejrůznějším výstavám. Celý výstavní prostor bude koncipován tak, aby byl uzpůsoben na nejmodernější výstavnictví Evropy,“ řekl s nadšením Miroslav Kovářík.

Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský. Sál zaplnili dvakrát
Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský

Podotknul, že všechny výstavní prostory budou pečlivě zabezpečeny a střeženy. I hlavní vitríny budou v panteonu zabezpečeny ve formě neprůstřelných a nerozbitných tubusů.

„Naším odborným grantem a partnerem je Moravské zemské muzeum, které bude ve spolupráci s Archeoskanzenem Modrá pořádat v panteonu výstavy.

První výstava příští rok

Ta první bude otevřena v červnu příštího roku, (2024), ale v současné době už připravujeme a domlouváme řadu velmi cenných výstav z Česka i ze zahraničí,“ svěřuje se starosta Modré.

„Hrubá část stavby, byla již dokončena, její druhá část ještě průběžně pokračuje. V naší režii budou provedeny například nátěry stěn a stropů. Postupně budou provedeny hrubé venkovní terénní úpravy, a na jaře, až si hlína, jak se říká, sedne, budou plochy nad Klenotnicí osety trávou.

Instalace vánočního stromu v Uherském Hradišti, 25.11. 2023
Vánoční strom v Hradišti už stojí, stavěly jej dva jeřáby. Podívejte se

„Po dohodě s dodavatelem stavby jsme si ještě ponechali v areálu skanzenu velký jeřáb, který nám ještě pomůže s dostavbou druhé etapy, v níž nás čeká například instalace světlovodů, turniketů, venkovních úprav s dlažbami, a podobně,“ sdělil starosta Miroslav Kovářík.

Dodal, že první etapa vysaje z rozpočtu Modré, České republiky a Evropské unie 53 milionů korun, druhá etapa přijde na osm milionů korun.