Předběhli jste dokonce komunisty, překvapil vás takový úspěch?

Myslím, že překvapení byli všichni. Nicméně volební průzkumy dávaly tušit, že hnutí ANO je silným soupeřem zavedeným politickým stranám. Podle mého názoru za úspěchem našeho lídra Andreje Babiše stojí nespokojenost občanů s vývojem politické a hospodářské situace naší země. Pomohlo nám i to, že se nebojíme otevřené diskuse s lidmi.

Předpokládám, že máte radost.

To ano, velkou. Hlavně kvůli tomu, že jsme od voličů dostali mandát něco změnit k lepšímu.

Jak jste vítězství oslavil?

Po návratu domů jsem se snažil spíše relaxovat. Předvolební kampaň i samotné volby byly totiž náročné na čas. Pokud to člověk nezažije, neví, jak mohou být volby fyzicky i psychicky vyčerpávající. Žádné velkolepé oslavy se tedy nekonaly.

S jakými očekáváními jdete do Poslanecké sněmovny? Máte vytyčené priority, kterým se jako poslanec chcete věnovat?

Ještě nevím, jaké oblasti se budu věnovat. S ostatními zvolenými poslanci za hnutí ANO se sejdeme ve středu v Praze. Tam si také rozdělíme pole působnosti. Já jsem vystudovaný právník, takže se chci prioritně věnovat zlepšení fungování justice. Nejsem ovšem jediný poslanec za hnutí ANO, který je právník. Musíme se vzájemně dohodnout a určit si sféry působnosti.

Jak konkrétně si přejete zlepšit fungování justice?

Podle bodů, které uvádíme v programu. Změnit by se podle mě měl především přístup zákonodárců k lichvě a k exekucím.

Jak konkrétně?

Půjčování peněz nebankovními subjekty by mělo být více kontrolováno. Měly by být jasněji stanovené podmínky, co je možné a co ne. Měl by být také stanoven strop úroku. Dále by měla být prováděna důsledná kontrola exekutorů. Je mi jasné, že díky jejich práci se několikanásobně zlepšila vymahatelnost závazků, ale je nutné dbát na dodržovaní určitých pravidel slušnosti. Netvrdím, že nejsou i slušní exekutoři, ale někteří z nich si z neštěstí druhých lidí udělali byznys. Jednou se mi stalo, že se mi v kanceláři klient rozbrečel, protože exekutor vtrhl do jejich domu v zablácených botách a pošlapal jim celou kuchyň. Podobná arogance by neměla být trpěna.