Krajský úřad ve Zlíně totiž před několika týdny zrušil rozhodnutí obecního úřadu, které vjezd zakazovalo. Jenže spor to nevyřešilo, ale spíš vyhrotilo.

„Dopravní značka Zákaz vjezdu motorových vozidel je na pozemku obce nezákonná a neúčinná a povinností obce je tuto značku ihned odstranit," poukazuje sdružení Ostrožská jezera prostřednictvím svého advokáta Jiřího Škůrky.

Obec si však stojí za svým a odstranit ji nehodlá. „Uznávám, že naše rozhodnutí bylo krajským úřadem zrušeno, ale stalo se tak pouze z procesních důvodů. Ta značka tam byla nainstalována podle zákona o provozu na pozemních komunikacích a po právní stránce je tam naprosto oprávněně," vysvětluje starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek. Obec podle něj pouze zahájí nové správní řízení, které bude odpovídat všem požadavkům.

Krajský úřad zdůvodnil zrušení rozhodnutí mimo jiné tím, že obecní úřad omezil přístup na veřejně přístupnou účelovou komunikaci bez vědomí ostatních vlastníků silnice.

Majitelé nemovitostí v oblasti štěrkových jezer by pro sebe v novém správním řízení rádi získali výjimku v podobě dodatkové tabulky, která by jim umožňovala stálý vjezd k jejich majetku.

„Když tam mohou neomezeně jezdit rybáři či kanoisti, proč ne také my? Pokud je opravdu vážně ohrožen zdroj pitné vody, měl by tam být snad zákaz absolutní. Naopak třeba při závodech mohou u kanoistů stát dva dny autobusy a spousty aut," poukazuje na nespravedlnost Aleš Machálek ze sdružení Ostrožská jezera.

Absolutně nevyhovující je podle něj pro majitele nemovitostí především možnost pouhých pěti vjezdů k pozemku za sezonu. S tím souhlasí i Václav Tolar. „I my se potřebujeme starat o náš majetek a pouhých pět povolených jízd nám k tomu opravdu nestačí," postěžoval si.

Z toho důvodu budou všichni členové sdružení usilovat o celoroční povolení k vjezdu. „Může se jednat třeba i jen o povolení pro jedno auto na jeden pozemek, ve vlastním zájmu bychom se vzájemně hlídali, aby se to nezneužívalo," dodal Václav Tolar.

Obec však odmítá i tuto variantu. „My samozřejmě chceme hájit zájmy občanů, ale na druhou stranu také musíme respektovat orgány mající ve své správě vodní zdroje. Celoroční povolení pro vjezd všem majitelům pozemků by znamenalo opravdu velký provoz," odmítl Pavel Botek navrhovanou alternativu.

Zároveň upozornil, že se ze strany vlastníků nejedná o nikterak masový nátlak. „V katastru naší obce je u jezer asi sedmdesát majitelů pozemků a sdružení Ostrožská jezera zastupuje jen část z nich. A jen zhruba do pěti aktivistů stále bojuje o celoroční vjezd. Ostatní respektují současný režim povolenek," tvrdí starosta Ostrožské Nové Vsi.

O co v kauze jde?Obec Ostrožská Nová Ves 8. července 2014 označila silnici ke štěrkovým jezerům dopravní značkou Zákaz vjezdu všech motorových vozidel. Proti tomuto rozhodnutí se odvolalo občanské sdružení Ostrožská jezera, které zastupuje třicet vlastníků nemovitostí a pozemků u jezer. Ti v současnosti mají možnost využít maximálně pěti individuálních jednodenních výjimek, a to v období od dubna do konce září každého roku.

Související K chatě na jezerech se autem dostanou pouze pětkrát za sezonu