„Program Dobrovolnictví je mimo jiné vhodný pro nezaměstnané osoby a další uchazeče. Zájemci se podílí na poskytování služeb v rámci charitní činnosti. V praxi to znamená osobní asistence při práci s klientem nebo pomoci při terapiích. Doba, po kterou může zájemce tuto činnost provádět, není nijak limitována. Po 50 hodinách práce však získává osvědčení, které vydáváme ve spolupráci s úřadem práce. Tento doklad může usnadnit jeho uplatnění na trhu práce,“ upřesnila Magdaléna Postavová z dobrovolnického centra Oblastní charity v Uherském Hradišti. Podle pracovníků úřadu práce může mít podobný certifikát pro účastníky projektu nemalý význam.
Pro ženu je pobyt doma noční můrou
„Nezaměstnaný si může na vlastní kůži vyzkoušet, zda by se v této práci dokázal realizovat. Navíc – potenciálnímu zaměstnavateli dokládá praxi v sociální oblasti, což jistě nemusí být bez významu,“ zamyslel se Břetislav Vajdík, pracovník oddělení speciálního poradenství. Do dobrovolnického centra se doposud přihlásilo 21 uchazečů o zaměstnání. Byla mezi nimi i žena, pro kterou se po ztrátě zaměstnání stal pobyt doma noční můrou.
„Nevydržela jsem jen tak nečinně sedět. Po vstupním pohovoru v dobrovolnickém centru jsem prošla potřebným školením a zapojila se do práce. Postupně jsem prošla několik charitních středisek, abych získala představu o tom, která z činností by mě naplňovala nejvíc,“ vzpomínala na své začátky žena, která požádala o zachování anonymity.
Podle zkušeností zaměstnanců charity se většině dobrovolníků podaří v době jejich dobrovolnické činnosti najít zaměstnání. „Tento program umožňuje získat nové znalosti pomocí pravidelné nabídky školení, ale také zkušenosti, dovednosti a potřebnou praxi. Dobrovolníci pod vedením odborníků mají možnost profesního a osobního růstu a v neposlední řadě navázání kontaktů s potenciálními zaměstnavateli,“ připomíná Postavová. Dobrovolnický program spolufinancuje Evropský sociální fond, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Zlínský kraj.