Program s veselým i vážným povídáním o víně a koštování sto dvacet let starých odrůd vinných moků z Moravy, Gruzie, Řecka, Itálie, Francie, Maďarska, Bulharska, Moldávie a Rakouska připravila správa archeoskanzenu.

Na šest stovek vinařů a milovníků vína si se zájmem vyslechlo povídání archeologa Luďka Galušky o víně od jeho kolébky. „Réva dneška je příběhem tisíců let starých tradic. Můžeme tedy říci, že vinná réva doprovází člověka od počátku jeho existence,“ uvedl Galuška, který pak o víně diskutoval s fajnšmekry a zájemci o historii na různých místech hradiska, ale i v přilehlém Hotelu U Skanzenu. Tam se velkému zájmu návštěvníků těšilo povídání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, který slavnostně pokřtil svou knihu s názvem Život ve 12. století.

Středověkými baladami doprovázel spisovatelovo vyprávění písničkář Petr Traxler. Standardní táborový život předvedli mezi palisádami hradiště olomoučtí Mušketýři z třicetileté války a do minulosti tu mohli návštěvníci nahlédnout i prostřednictvím členů sdružení Velkomoravané a Římské legie.

Ve vínem provoněném archeoskanzenu hrála k ochutnávkám vína i dobré pohodě Cimbálová muzika Dolňáci z Modré a za jejího doprovodu i bez něj zpíval ochutnávačům jednoho z nejstarších ušlechtilých nápojů mužský sbor ze Spytihněvi, který si říká Chlapčiska ze Spytinova.

„S průběhem nultého ročníku Cesty vína jsem spokojen. Moravská vína, zejména ta bílá, která jsem ochutnal, jsou na velice dobré úrovni a směle mohou konkurovat zahraničním vínům,“ konstatoval zkušený degustátor vinných moků Pavel Maňásek ze Sadů.