VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestující: chceme více spojů

Uherské Hradiště – Václav Stránský z Uherského Hradiště jezdí pouličkou ze sídliště Východ a zpět už devět let. Přestože je s tímto způsobem přepravy spokojený, jisté změny by přece jen uvítal.

26.9.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Přes týden je doprava bez problémů. Jezdí hodně spojů, autobusy jsou čisté a řidiči celkem ochotní. Chybí mi ale více spojů o víkendech. V sobotu a v neděli jich jede asi jen čtyři nebo pět za celý den. Když někam cestuji, musím jít do města pěšky a s velkým časovým náskokem, abych stihl vlak či autobus z nádraží,“ poznamenal Stránský.

Mrzí ho, že se nestihl zúčastnit společného projednávání problémů souvisejících s městskou hromadnou dopravou (MHD), které se mezi zástupci radnice a občany uskutečnilo ve středu v hradišťské Redutě. Na programu takzvaného „kulatého stolu“ byla i témata související s pěší dopravou. O nedostatcích i o plánovaných novinkách přišlo diskutovat zhruba padesát obyvatel Hradiště.
Jejich dotazy zodpovídali odborníci na dopravu z městského úřadu a zástupci společnosti ČSAD BUS Uherské Hradiště, která hromadnou dopravu provozuje. Ta je provázána v celém souměstí Staré Město – Uherské Hradiště – Kunovice, proto se jednání zúčastnila i starostka Kunovic Ivana Majíčková a starosta Starého Města Josef Bazala. Hradišťskou radnici zastupoval místostarosta Zdeněk Procházka (KDU-ČSL).

„Setkání s občany nad otázkami MHD a pěší dopravou vnímáme jako přátelskou diskusi. Signály od obyvatel jsou pro nás cenné a pro zlepšování dopravní obslužnosti velmi důležité,“ řekl Procházka. Účastníci setkání se shodli, že jedním z hlavních problémů, s nimiž se MHD souměstí tří měst potýká, je komplikovaná průjezdnost silnic. Ta se, zejména v dopravních špičkách, pohybuje na hranici únosnosti. „Když se ucpe hlavní křižovatka v Kunovicích, nezmůžete vůbec nic. Pak se stane i to, že máme autobus na zastávce v čase, kdy už tam měl být podruhé. To ale řidič nedokáže ovlivnit,“ konstatoval obchodně-dopravní náměstek ČSAD BUS Uherské Hradiště Ivan Kallus.

Další problém, který provozovatele MHD trápí, je stáří vozů. „I když v porovnání s jinými městy na tom se stářím vozů nejsme úplně špatně, potřebovali bychom modernizovat vozový park zejména o další nízkopodlažní autobusy, které starším lidem, matkám s dětmi a invalidům velmi ulehčují cestování,“ podotkl náměstek Kallus.

Generální ředitel ČSAD BUS Radislav Kusák připomněl, že mezi nejčastější požadavky cestujících patří žádosti na zvýšení počtu spojů pouliček. „V nejbližší době však navýšení spojů neplánujeme, protože bychom pro ně neměli potřebnou vytíženost,“ připomněl Kusák. Rozsáhlou diskusi vyvolalo při setkání občanů a dopravců otázky týkající se pěší dopravy v Uherském Hradišti a příměstských částech.

„Jen ve městě máme přes sto kilometrů chodníků. Rádi bychom je udrželi v dobrém stavu, ale také jejich síť rozšířili. Problémem jsou pěšinky a trasy, kterými si lidé zkracují cestu bez ohledu na to, přes jaký pozemek vedou,“ uvedl Dušan Pavlíček z hradišťského městského úřadu. Podle něj bude město také prosazovat větší bezpečnost chodců.

„Chceme, aby bezpečností prvky, jako například vyvýšené přechody, byly samozřejmou součástí každé další výstavby nebo rekonstrukce tras pro pěší,“ dodal Pavlíček. Významného zlepšení by se měla v budoucnu dočkat zejména pěší a cyklistická doprava mezi Uherským Hradištěm a městskou částí Sady a Vésky.

„Nová trasa pro pěší a cyklisty v tomto úseku dostává reálné obrysy a v průběhu příštího roku bychom ji chtěli postavit. Je to ovšem podmíněno získáním finančních prostředků z dotačních titulů, o které jsme požádali,“ připomněl místostarosta Zdeněk Procházka.

Autor: Oleg Kapinus

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poryv větru převrátil na obchvatu Bánova návěs nákladního vozu. K události došlo v pondělí 11. prosince kolem půl desáté dopoledne.
2

Vítr u Bánova převrátil návěs kamionu

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT