Dvacetiletá Alina Vedmedyeva z německého Lipska žije v Hradišti od loňského září. Program jí končí za necelé dva týdny. „Byla to užitečná zkušenost. Naučila jsem se pracovat s dětmi v miniškolce, vedla jsem jazykové konverzační kurzy, připravila letní tábor, získala povědomí o organizaci," oceňuje dívka.

Ač ještě před rokem neměla o češtině ani ponětí, nyní řeč zvládá a na otázky odpovídá suverénně. „Měla jsem dobrou učitelku. A hodně kamarádů, kteří nerozumí anglicky ani německy, takže jsem se jazyk musela naučit kvůli běžné komunikaci," vysvětluje.

Po maturitě sice chtěla původně vycestovat do Francie nebo Španělska, ale tam ji pro přetlak přihlášek nepřijali. Zamířila proto na Slovácko, aniž by toho zpětně litovala. „Našla jsem tu dobré kamarády. Lidé jsou tady přátelští a otevření, hned tak kvůli něčemu vás neosočí. A překvapilo mě, kolik toho dokáží vypít," vybuchuje Alina smíchem.

Dobrovolníkem v Evropskou unií podporovaném programu Mládež v akci se může stát každý mladý člověk mezi 18 až 30 lety věku. Náplň práce bývá různá. „Záleží na individuálním výběru. Někoho zajímá streetwork, jiného ekologie. Nabídka organizací, jež dobrovolníky přijímají, je široká," uvádí Veronika Měrková, koordinátorka programu pro mládež z hradišťského Akropole.

Kromě Aliny tady nyní šest hodin denně pomáhají další tři lidé z ciziny. „Každý má svého mentora, což je kamarád z Hradiště nebo okolí. Chodí s ním na kafe, poslouchá, co toho druhého trápí, pomáhá mu," dodává Veronika Měrková. Dobrovolnický program zde funguje třetím rokem. Akropolis také odesílá tuzemské zájemce, naposledy to bylo do Španělska a Portugalska.

Jde o oboustranně výhodnou činnost. Mladý člověk získá zkušenosti a organizace zase pomocnou sílu. „Poptávka zájemců rozhodně převyšuje nabídku možností. Dobrovolnická činnost je kromě jiného zajímavou položkou do životopisu," říká pracovnice propagace centra Akropolis Vendula Kučerová.

Kdo by si chtěl něco takového v příštím roce zkusit, musí si pospíšit s rozhodováním. Uzávěrka přihlášek, které přijímají a jejich zpracování konzultují také v uherskohradiš­ťském centru, je stanovena na 1. října.