Podobná slova uvádí turistickou brožuru o Monaku, na kterou jsem ve zdejších krámcích se suvenýry k velkému podivení narazila kromě angličtiny, němčiny, ruštiny, japonštiny a mnohých dalších méně či více exotických jazyků také v jazyce českém, mateřštině, s níž jsem se ve Francii jinak setkávala vskutku ojediněle.

Noblesa daňového ráje

Počáteční velký šok, údiv, ohromení a oči vytřeštěné na noblesní vysoké budovy hotelů, bank, kasin, butiků a soukromých sídel vyrůstajících na skalách jedno vedle druhého v ohromujícím množství a hustotě, nespočetně výtahů, které člověka „přemístí“ do jiné ulice, poněvadž stoupání je příliš strmé, všudypřítomný lesk bohatství, moci, radovánek, noblesy v chování a oblékání Monačanů a zdánlivě bezstarostný život.

Takové byly moje první dojmy při vstupu do malého daňového ráje všech podnikatelů, ale také hrstky bezdomovců, pro které se zde vždy najde nějaké jídlo a oblečení. Při vzpomínce na Monako mě pokaždé ohromí skutečnost, že na miniaturním prostoru pouhých šesti městských čtvrtí tohoto státečku je soustředěno neskutečné množství všemožných míst, ve kterých se zrcadlí historie, umění, příroda, tradice a odlišný životní styl.

Pohřební kaple monackých knížat

Před knížecím palácem vybudovaným na Monacké skále každý den přesně v 11:50 provádějí karabiníci rekrutovaní z veteránů vatikánské Švýcarské gardy tradiční střídání stráží, při němž se čtvercové náměstí před palácem v turistické sezoně naplní k prasknutí. Nedaleká neorománská katedrála postavená z bílého kamene z La Turbie a Brescie ukrývá relikvie svaté Devoty, mladé křesťanské mučednice z Korsiky a patronky Monaka, vzácné malby a pohřební kapli monackých knížat, kde je pohřbena také tragicky zemřelá proslulá hollywoodská herečka a manželka monackého knížete Rainiera III., princezna Grace. Milovníci umění zde mají možnost za doprovodu tichých tónů staré hudby vnímat krásu vzácných barokních obrazů.
Za zhlédnutí stojí také expozice oceánografického muzea s akváriem a fantastickým výhledem na širé moře ze střechy muzea. Nechybí ani zoologická zahrada, kterou ocení především děti, japonská zahrada skýtající malou oázu klidu a v neposlední řadě jedno z nejfotografovanějších míst Azurového pobřeží, skvostná a velmi vzácná exotická zahrada vybudovaná na strmé skále poskytující příznivé mikroklima pro tisíce druhů exotické flory.

Dotek domova

Vskutku je zde na co se dívat a k dovršení mého překvapení už jen stačí najít v nedalekém antropologickém muzeu sošku Věstonické venuše, kousek Moravy v Monaku. Tímto objevem ale moje „moravské etudy“ rozhodně nedozněly, ba právě naopak. V březnu se opět rozehrály korespondencí se zdejší Operou Monte Carlo, na jejímž programu jsem objevila Jenůfu, operu svého milovaného skladatele Leoše Janáčka, a neodolala touze zjistit, jak se zdejší umělci zhostí úkolu vžít se do postav hlavních hrdinů pevně vrostlých do moravských kořenů a jak na jejich ztvárnění bude reagovat publikum s velkou pravděpodobností nic netušící o vesnickém životě na moravském Lašsku. Operní pěvci svou úlohu zvládli naprosto brilantně a famózně, ovšem díky chování zdejší smetánky z řad publika jsem prohlédla mentalitu některých zdejších „milovníků“ vážné hudby.

Jiný kraj, jiný mrav

Vedle vážených ministrů, bankéřů, makléřů a podnikatelů povětšinou seděly manželky či přítelkyně dvacetileté věkové diference, které svou přítomností pouze vystavovaly na odiv bronzové opálení, dokonalé křivky ve večerních šatech s hlubokými dekolty odhalujícími víc, než je zdrávo, a jevily jen pramalý zájem o pochopení myšlenky hudebního díla. Našly se ovšem i světlé výjimky, které umění zajímalo víc než rozhazování tisíců eur ve zdejších nespočetných kasinech, před nimiž parkují nablýskané limuzíny a nejrychlejší sportovní auta. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Obecně ale platí o Monačanech, že jsou to lidé velmi příjemní, ochotní, pořádkumilovní a hrdí na své tradice a místo, kde žijí. Za branami Monackého knížectví se naskýtá možnost ocitnout se alespoň na moment tak trochu v jiném světě.

Pavla Krystýnová

Všech 10 dílů cestopisného seriálu Jak se žije… naleznete ZDE