Ve voliérách se sešlo 186 opeřenců od 14 chovatelů z České a Slovenské republiky. Hodnotil je Petr Pechar, mezinárodní posuzovatel okrasného ptactva z Prahy, specializující se na andulky.

„Výstava byla věnovaná už nežijícímu chovateli těchto malých zbarvených krasavců Karlu Šišákovi, který byl předsedou Klubu chovatelů výstavních andulek v Uherském Hradišti,“ vzpomíná Mirek Horák. Když mu bylo v roce 1947 devět let, viděl svoji první výstavu exotického ptactva v pražské botanické zahradě. Jako dárek mu tam tenkrát dali jeden výtisk časopisu ZKPEP. Takové nic, ale dostalo Petra Pechara k chovu andulek.

Historická dvou a čtyřkolá vozidla byla k vidění v Kovozoo Staré Město i v jeho Muzeu veteránů. 5. června 2022
Parádní veteráni i retrokočárky zaplnili Kovozoo, podívejte se

„Andulky jsou inteligentní a lze ochočit a naučit mluvit samečky i samičky, ale ne všechny. Ne každá andulka má k tomu dispozice, ne každá je třeba krotká. Některé jsou plaché, jiné zase třeba stresované. Ze stovky andulek se naučí mluvit třeba jedna,“ objasnil chovatel andulek Mirek Horák.

Potvrdil, že andulky lze chovat celoročně venku, ale je potřeba je na to připravit. Ne každá andulka ale zimu přežije, protože jde o australského ptáka.

Balony v Břestku při čtvrtečním startu
Balonová fiesta v Břestku: největšímu balonu ve střední Evropě požehnal farář

Své svěřence vystavoval v Břestku Ladislav Groda z Opavy, který své andulky vystavuje na světových i evropských šampionátech.

„Z mistrovství světa jsem si od roku 1999 přivezl 380 medailí. Jsem také mezinárodní posuzovatel andulek. První andulku jsem vychoval, když mi bylo šest let. Andulky tedy chovám víc než půl století. Ve svém vlastním chovu mám na 800 ptáků,“ spíše konstatoval, než se chlubil Ladislav Groda.

Nejvíc medailí získali v Břestku společníci Svatopluk Janda od Říčan a Jiří Vrenčík od Nitry. Pochlubili se, že vítězem výstavy se stal jejich šedý skořicový, jeho protějškem byla samička, modrá perla žlutolící skořicová. Ocenění získal světle modrý pár, samec a samice, ale také kolekce čtyř ptáků, dva samci a dvě samice.