O česneku se zpívalo a hrálo, uděloval se Česnekový řád I. až III. stupně, hledal se nejhmotnější česnek, a nejkrásnější česnekový cop, formoval se příležitostný pěvecký ansámbl Příčes, ale také se česnek velebil při slavnostním ceremoniálu na horních schodech buchlovického zámku.

„V dosavadním průběhu XIV. ročníků Festivalu česneku měli lidé možnost poznat, že to s česnekem myslíme vážně. Kromě festivalů už čtyři roky v únoru úspěšně organizujeme v Buchlovicích celostátní semináře o česneku," konstatoval duchovní otec česnekového svátku Miloslav Hrdý.

Česnekový festival si přijelo do Buchlovic prožít bezmála pět tisíc lidí z České republiky i ze zahraničí. Od třiceti prověřených prodejců si lidé nakoupili sedm tun českého česneku. A protože návštěvníci festivalu věděli, že se na něm prodává česnek český, nikoliv nějaká jeho asijská nebo dokonce středomořská náhražka, vystáli si dlouhatánské fronty zejména u stánku největšího producenta česnekové sadby u nás, a to Jana Kozáka z Poběžovic u Holic. Také u stánku Václava Vomáčky z Městce Králové u Poděbrad nebylo k hnutí.

close Česnekem byl provoněn nejen areál buchlovického zámku, ale i městečko Buchlovice. Zkrátka nepřišli ani milovníci zpěvu, hudby a recese info Zdroj: DENÍK/Zdeněk Skalička zoom_in

„Dnes jsem do Buchlovic přivezl osm druhů česneku. Je z části svázaný v copech, které pletu s kamarádem a jeho manželkou, ostatní je volně v přepravkách," uvedl pěstitel česneku a pochlubil se česnekovým copem o délce 110 cm a hmotnosti pěti kilogramů. Přiznal, že loni na podzim musel vyloupat 102 kilogramy cibulové zeleniny a na pole vysadil 22 600 česnekových stroužků. „Úroda aromatické rostliny byla kvůli suchému počasí průměrná. Pak ale začalo pršet a česnek se musel ze země vytáhnout, jinak by rozpraskal," svěřil se posmutněle Václav Vomáčka.

Návštěvníky festivalu přišli pozdravit Finka Terrtu Polvi z oblasti Aläjarvi, Martina Křížková z Kalifornie a starosta Klubu ctitelů česneku z Bratislavy Jozef Fedeleš. „Letos byl překonán o 45 cm rekord v plivání česneku na dálku na trávě, a to z roku 2011. Nový rekord má zásluhou Jaromíra Dvouletého z Šumperku hodnotu 11, 16 metru," radovali se pořadatelé festivalu Miloslav Hrdý s Františkem Hrňou.

close Česnekem byl provoněn nejen areál buchlovického zámku, ale i městečko Buchlovice. Zkrátka nepřišli ani milovníci zpěvu, hudby a recese info Zdroj: DENÍK/Zdeněk Skalička zoom_in

Zatímco v minulých letech si mohli lidé při festivalu pochutnávat mimo jiné na česnekovém cukroví, které napekla lékařka Stanislava Hrňová, letos připravila na přípitek 100 litrů česnekového zákysu, napekla čtyřicet štrúdlů česnekových buchet a uvařila 420 česnekových polévek ve 14 druzích. „Loupání 15 kg česneku bylo zase na mé mamince Marii Večeřové," svěřila se lékařka.