Populární a gastronomická česneková akce vypukne v 10 hodin na horních zámeckých schodech inspirativního a okouzlujícího buchlovického zámku. Z

ahajovací ceremoniál vyvrcholí přípitkem česnekovým zákysem za účasti přítomných sborů a folklorních souborů. Ty se pak budou v průběhu soboty prezentovat na horních a dolních zámeckých schodech, na loukách zámeckého parku, u Muzea Podhradí Buchlovice a na pódiu pod ním.

Pořádající Folklorní agentura Buchlov doporučuje široké veřejnosti, aby si v Buchlovicích nakoupila kvalitní česnek k uskladnění. Každým rokem totiž přivezou pěstitelé z Česka a Slovenska na festival až šest tun česneku.

„Od svátku Jakuba, který byl ve čtvrtek 25. července, by měli lidé česnek nakupovat, protože na Evženův listopadový svátek se už tato lahůdka opravdu těžko shání,“ poučili pořadatelé akce Miloš Hrdý s Františkem Hrňou.

Lidé si mohou na česnekovém festivalu pochutnávat na koláčích, štrúdlech, česnekové zmrzlině, stroužcích v čokoládě, česnekovém cukroví, ale i zákysu s přírodním antibiotikem – česnekem. S láskou a puncem jedinečnosti 6 tisíc ochutnávkových jednotek už několik let připravuje se svojí rodinou hradišťská kožní lékařka Stanislava Hrňová, žijící v Buchlovicích. Na ně spotřebuje 15 až 25 kg česneku

Česnek, který bude sloužit k soutěži na 17. Mistrovství ČR v plivání česneku do dálky na trávě, bude z produkce asijských konkurentů. Český a moravským česnekem pořadatelé rozhodně neplýtvají.