Čemu by měli lidé při pěstování česneku věnovat prvotní pozornost?

Chci upozornit na to, že z nedostatku česnekové sadby využívají někteří prodejci situace a nabízejí jako sadbu konzumní česnek, často pochybného původu. Rozhodně by zahrádkáři neměli sázet konzumní česnek, který nakoupí s supermarketech a hypermarketech. Takový česnek třeba od Pyrenejí roste špatně, není u něj jistota dobrého zdravotního stavu.

Je třeba česnekovou sadbu každý rok měnit a nakupovat novou?

Jako podnikatel bych měl pěstitelům doporučit, aby si každý rok koupili novou sadbu. Ale ono to tak není. Když má pěstitel šťastnou ruku při výběru sadby, tak ji může použít k sadbě i v dalších letech. To se ale netýká nových odrůd česneku, které ze zákona musí být ozdravené minimálně od jednoho druhu viru.

Lze česnek hnojit průmyslovými hnojivy?

Bez vody a živin nenaroste vůbec nic. Česnek je plodina druhé trati. První trať jsou okopaniny – mák nebo zelenina hnojené hnojem. Ale kdo dnes hnojí hnojem? My dnes musíme používat k hnojení česneku průmyslová hnojiva. Jedním z předpokladů úspěšného pěstování česneku je volba dobrého pozemku. Česneku vyhovují lehčí, dobře propustné půdy s vysokým obsahem humusu.

Jaké plodiny by měly na záhonech předcházet před sadbou česneku?

Neměly by to být rostliny botanicky příbuzné, tedy cibule, pór či pažitka. Za nejvhodnější předplodinu považuji brambory hnojem hnojené.

Jak hodnotíte letošní úrodu česneku v oblasti, v níž jej pěstujete?

V naší oblasti byl česnek mírně pod průměrem. Na jeho slabší úrodě se podepsalo hlavně dubnové sucho. Letošní úroda česneku v Česku byla ale lepší než v roce minulém. Region od regionu mohla být jiná, tedy slabší nebo naopak dobrá. V některých oblastech bylo vláhy dostatek, v jiných chyběla. Když jsem se koukl do jednotlivých stánků v průběhu buchlovického festivalu, měli v nich pěstitelé česnek velmi pěkný, ale i drobnější.

Hody v Ostrožské Lhotě 2019
Hody ve Lhotě zůstaly bez stárků. Není to tragédie, řekl starosta
SVÁTEK ČESNEKU. Už poosmnácté se uskutečnil v areálu buchlovického zámku, ale i městečka pod Buchlovem Festival česneku. Ani milovníci zpěvu a hudby nepřišli zkrátka.
Festival česneku v Buchlovicích si nenechalo ujít pět tisíc lidí