„V Holandsku jsme se zúčastnili Dne královny a Českého trhu s kulturním programem v Naardenu. Na tamní staré radnici nás přivítal oranžovými nápoji starosta města Peter Rehwinkel, jeho zástupci a členové městské rady,“ uvedla vedoucí výpravy a jednatelka spolku Irena Koubová.

Jak dále prozradila, účastníci zájezdu navštívili v Naardenu Muzeum J. A. Komenského, u jehož hrobu položili věnec živých květů a zazpívali českou hymnu.
Na Českém trhu s kulturním programem v Naardenu rozbalili krojovaní lidoví tvůrci ze Slovácka, Horňácka a Valašska čtyři stánky, v nichž před zraky veřejnosti předváděli svá řemesla.

„Božena Vráželová a František Čagánek z Nového Hrozenkova tvořili štípané holubičky, řezbář Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk a Jaroslav Kapitán z Velehradu se pochlubili výrobky ze dřeva a Eva Minksová z Velké nad Veličkou lidovými výšivkami. Holanďany jsme počastovali slováckými koláčky a rozdávali jim propagační materiály z našeho regionu,“ nechala se slyšet Koubová.

O kulturní program na pódiu u naardenského velkého kostela se postarala dechová hudba Ořechovjané z Velké nad Veličkou s kapelníkem Davidem Gregorem a Horňácká cimbálová muzika Jana Minkse z Velké nad Veličkou.

Zdeněk Skalička