Starosta Velehradu Aleš Mergental připomenul sto padesáti návštěvníkům Československého večera historické mezníky od vzniku republiky, ale také společného žití Čechů a Slováků.

„Těší mě, že jsem byl se členy naší muziky Pupov na slavnostní akci, která se na Velehradě koná při tak významné akci, jakou je sté výročí založení Československa. Zúčastnil jsem se v centru obce vysazení dvou, které budou nejen symbolizovat vzájemnou historii Čechů a Slováků, ale budou také symbolem naší společné budoucnosti,“ svěřil se Marian Zajac, místostarosta slovenské obce Terchová, která s Velehradem udržuje víc než čtyři roky družební styky.

Přehlídka modelů z 1. republiky zahájila výstavu Šaty dělají člověka. Pokřtili tam také knihu Radka Tomečka Uherský Brod 1918 - 1938.
VIDEO: Návštěvnický útok na brodské muzeum způsobila výstava Šaty dělají člověka

„Ke dvěma zasazeným lipám jsem přivezl hlínu z naší obce, aby jejich kořenům pomáhala růst, aby ty lípy vyrůstaly ve společné české i slovenské hlíně,“ dodal s nadšením terchovský místostarosta. Společně se starostou Alešem Mergentalem pak ke kořenům lípy vložili ve schránce vzkaz příštím generacím Velehraďanů.

Účastníci Československého večera si mohli v sále turistického centra společně připít velehradským vínem s hosty ze Slovenska, být při rozkrojení dvacetikilového slavnostního dortu v podobě české státní vlajky, ale také z něj kousek ochutnat. Zhlédnout mohli také videa žáků velehradské základní školy, pořízené ke společnému století republiky.

Krev v žilách Velehraďanů střídavě burcovala temperamentní terchovská muzika Pupov z obce Terchová, z kraje slovenského zbojníka Juraje Jánošíka, ale také velehradská hudební skupina Velblue.

Před Muzeem lesnictví a myslivosti na Buchlově, byla v pátek 26. října ke čtyřem před pár dny vysazeným lipám slavnostně zasazena lípa pátá.
Lípy vysazené pod Buchlovem připomínají významné lesníky regionu