Na čtyři desítky českých a slovenských režisérů, herců a producentů jim poslalo otevřený dopis, v němž kritizují to, že mezi partnery festivalu je i uherskobrodská společnost Česká zbrojovka.

Jak informoval portál lidovky.cz tak podle signatářů nesouhlasu neodpovídá zbrojovka svojí obchodní politikou idejím, na nichž mezinárodní filmový festival stojí. Mluvčí festivalu Uljana Donátová na dotaz uvedla, že vedení festivalu bude otevřenému dopisu filmařů věnovat pozornost při hodnocení jeho letošního ročníku.

Dopis podepsali režiséři Jan Hřebejk, Tereza Nvotová, Vladimír Michálek, Juraj Nvota, Vít Klusák nebo herci Jana Plodková, Anna Šišková, Anna Geislerová či Zuzana Kronerová. Zbrojovka, oficiální sponzor festivalu, podle nich v minulosti vyvážela svoje zbraně do nedemokratických zemí s represivními režimy a vydělávala tak na porušování lidských práv.

„Jsme přesvědčeni, že lidská práva by měla vždy stát nad byznysem,“ uvádějí.

Vedení zbrojařské společnosti odmítá zmiňovanou situaci hodnotit.

„Záležitost nechceme komentovat,“ řekl mluvčí České zbrojovky Radek Hauerland.

Na druhou stranu starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník svůj komentář Deníku poskytl.

„Česká zbrojovka patří k největším zaměstnavatelů ve Zlínském kraji. V Uherském Brodě dává práci téměř 1800 lidí a řadí se mezi špičkové strojírenské společnosti s tradicí více než 80 let. V letošním roce navíc podnik získal ocenění Férový zaměstnavatel, který řádně pečuje o své zaměstnance a nezapomíná ani na společenskou odpovědnost a pravidelně finančně podporuje sportovní kluby, školy, zdravotnické zařízení, nadace a podobně,“ uvedl Ferdinand Kubáník.

Vyjádřil se také organizátor festivalu Slovácké léto Marek Pochylý, kde Česká zbrojovka působí v roli hlavního partnera.

„Česká zbrojovka významně podpořila sportovní i kulturní program Slováckého léta. Jako jediný partner navíc zaštítil dva benefiční večery. Kromě toho zaměstnanci firmy přispěli sběrem plyšových hraček a zapojují se aktivně do sportovního programu. Jejich podpory si velmi vážím,“ řekl Marek Pochylý.