Je evidentně nadšená, že ještě před besedou s návštěvníky ve sladkovodní expozici měla velkou dávku štěstí setkat se s původní českou želvou, pro většinu Čechů neznámou až tajemnou, která by měla zůstat i nadále součástí české fauny.

„Želvu bahenní jsem mnohokrát neviděla, ale mořských želv, které jsem si zamilovala už coby studentka Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, jsem je na třech indonéských ostrovech - Bilang-Bilanganu, Mataze a Derawanu - viděla a chránila statisíce,“ svěřuje se návštěvníkům besedy zakladatelka projektu Chráníme mořské želvy.

Chránit nádherné mořské želvy se rozhodla v roce 2010. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, aby se s nimi mohla domluvit a inspirovat je, jak mají chránit nejen želvy, ale i přírodu a starat se o ni, musela nejprve osm měsíců studovat indonéštinu na univerzitě v Padangu na Sumatře.

„Na Borneu jsem pak objevila jedno středisko, kde jsem začala pracovat jako dobrovolnice. V roce 2014 jsme s místními ochranáři založili novou organizaci Konservasi Biota Laut Berau, která se věnovala a věnuje ochraně mořských želv. V kuse jsem tam žila 30 měsíců, nyní tam za svými želvami jezdím na měsíc dvakrát ročně,“ usmívá se ochránkyně želv, pracující ve Vzdělávacím centru Tereza. V něm jsou vytvářeny vzdělávací programy a materiály pro učitele a rodiče.

Bioložka Hana, pro niž se ochrana želv stala před devíti lety koníčkem, ale přerostl ve velkého koně. Už ve své bakalářské i magisterské práci na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení.

„Je moc hezké, že se zaměstnanci Živé vody snaží návštěvníky biocentra vzdělávat, vštěpovat jim lásku k přírodě, ale také ji chránit a pomáhat jí. Budu ráda, když se lidé podívají na www.morskezelvy.cz, kde se více dozví o projektu Ochrana mořských želv,“ dodává stručně k tématu akce Hana Svobodová.

Návštěvu Živé vody a besedy si pochvalují Susie Salisbury a Terrell Elis ze státu Západní Virginie: „Velice se nám líbilo, jak se v Modré zajímají o historii, o archeologické výzkumy a přírodu, jak jejich výsledky ukazují návštěvníkům v praxi,“ vyseknou poklonu občanky amerického státu.

Součástí akce byla výroba šperků z kokosových ořechů, hry pro děti, ale i chvilky strávené procházkou pod hladinou expozičního rybníka.