Užít si česnekového svátku do městyse pod Buchlovem přijelo 4300 lidí z České a Slovenské republiky. Od prověřených prodejců, kteří do Buchlovic přivezli na sedm tun českého česneku, si mohli nakoupit neomezené množství stlačených kulovitých cibulí, dělících se na několik dužnatých stroužků.

„Právě dnes, v den svátku Jakuba, je nejvyšší čas si oblíbenou voňavou zeleninu pořídit. Proto se festival nese v duchu motta: Jakub, Jakub, česnek nakup, na tvůj svátek, Evžene, těžko už se sežene," řekl při slavnostním zahájení na zámeckých schodech Miloslav Hrdý, člen Folklorní agentury Buchlov a jeden z hlavních strůjců festivalu. Upozornil, že na Evženův svátek, 10. listopadu, se už tato zeleninová lahůdka opravdu těžko shání.
Populární a gastronomická česneková akce vypukla v deset hodin na zámeckých schodech inspirativního a okouzlujícího zámku. Po zpěvu česnekové hymny předali pořadatelé místostarostovi Buchlovic Bořku Žižlavskému nepatrné množství letošní česnekové úrody. Poté došlo na zvedáním praporu s emblémem česneku, přípitek česnekovým zákysem a ochutnávku patnácti druhů degustačních porcí česnekového cukroví od lékařky Stanislavy Hrňové.

Hold česnekovému festivalu i jeho pořadatelům přijela vzdát celá řada hostů. „Jsem potěšen, že mě pořadatelé pozvali na česnekový festival a těším se, že s nimi budeme spolupracovat. Buchlovický festival se stal v Evropě velmi populární, stejně jako český česnek," čišela jistota ze zdravice Colina Boswella z Anglie, který je ve své domovině jedním pořadatelů největšího česnekového festivalu na světě.

„My si ve Strážnici zakládáme na tom, že pořádáme folklorní festivaly rodinného typu. Ale kde se hrabeme s Dětskou Strážnicí na Festival česneku v Buchlovicích, který se může pochlubit desítkami kulturních i soutěžních akcí pro děti a dospělé," řekl Jan Krist, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. S pousmáním uvedl úsměvná a inspirující klání O nejsmradlavější dítě nebo plivání česneku na dálku, s nimiž se člověk nesetká nikde jinde na světě.

Ke spokojeným hostům festivalu patřil Jozef Fedeleš, prezident Club ctitelů cesneku (CCC) z Bratislavy nebo starosta družební slovenské obce Soblahov Marian Hudec. „Za česnekem jezdí náš klub po celém světě. Na festivalu v Buchlovicích jsme už podeváté. Pořadatelům jsme letos přivezli ochutnat pálenku z medvědího česneku. Škoda, že na Slovensku nemáme tak krásné prostředí k uspořádání česnekových oslav," posteskl si prezident Fedeleš.
Součástí festivalu byly přednášky, jarmark lidových tvůrců, soutěže v plivání česneku na trávě, klání čichačů, pletení česnekových copů a vystoupení dechovek a cimbálovek. Nabízí se otázka, zda bude český česnek ještě dlouho zažívat boom? „Myslím, že česnek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se stále ještě stabilizuje. K návratu na výsluní mezi zeleninami mu ještě hodně chybí," potvrdil Miloslav Hrdý.

Největším česnekem odrůdy Havran o hmotnosti 166 gramů se v Buchlovicích prezentoval Jan Kozák z Poběžovic, nejkrásnější cop z česneku upletl Emerich Kratochvíl z Dambořic a Nejkrásnějším slováckým typem se stala Barbora Buráňová z Buchlovic, studentka hradišťského gymnázia.

Související Nultý ročník festivalu česneku v Buchlovicích odplavily povodněPo česnekových laskominách se jen zaprášilo