„A co by to byla za vesnice, aby se členové té či oné jubilující organizace nevrátili do její historie a nepřipomenuli ji, byť jen při malé oslavě, sobě i svým spoluobčanům," dává průchod svému názoru devětačtyřicetiletá Ludmila Smýkalová, předsedkyně místní skupiny dobrovolných zdravotníků v Huštěnovicích

„Do funkce předsedkyně jsem ,spadla´ před pěti lety vcelku nečekaně. Jarmila Ulmanová, která funkci zastávala, byla zvolena starostkou Huštěnovic a já jí slíbila, že ji po dobu starostování zaskočím," svěřuje se Smýkalová, civilním povoláním zdravotní sestra. Když se rozhodla vzít na sebe funkci předsedkyně, musela přece počítat s tím, že výsledky její práce budou srovnávány s dílem své předchůdkyně.

„Pravdaže jsem s tím počítala, ale protože jsem funkci brala jako záskok, tak jsem to nijak neřešila. Nedávno byla paní Ulmanová, rovněž zdravotní sestra, zvolena předsedkyní oblastního spolku ČČK, a tak mi funkce předsedkyně pořád zůstává," povzdechne si s pousmáním šéfka ryze ženské sedmdesátičlenné červenokřížské organizace, která si najde čas i na své koníčky – zahrádku, kolo, turistiku a na cestopisy.

Předsedkyně dobrovolných zdravotníků v Huštěnovicích Ludmila Smýkalová.Skutky členek huštěnovické místní skupiny ČČK nejdou poměřovat pouze finančními hodnotami. Pohotově poskytnutá odborná předlékařské první pomoc znamená mnohdy zachráněné životy. „V naší organizaci je také několik dobrovolných dárkyň krve. Červený kříž totiž prosazuje zásadu, že krev se neprodává, ale dává. A dar vždycky předpokládá štědrost a vylučuje myšlenku na jakoukoliv odměnu kromě vděčnosti," snaží se Smýkalová přesvědčit o téměř nezastupitelném podílu ČČK na získávání občanů k dárcovství krve, zejména bezpříspěvkovému. Sama byla do roku 2002 dárkyní krve. „Pak jsem prodělala toxoplasmosu a od té doby nemohu nabídnout svoji paži na transfúzním oddělení hradišťské nemocnice k odběru krve," říká smutně předsedkyně huštěnovické místní skupiny ČČK.
Těžko mohla v krátkém bilancování zachytit vše, čím prospívají huštěnovické dobrovolné zdravotnice obci i spoluobčanům.

Spolupracujeme se sborem dobrovolných hasičů a většinou si vypomáháme při pořádání kulturních a zábavných akcí," dává k dobru Smýkalová. Pocit spokojenosti, vyrovnanosti i kulturního vyžití přinášejí členkám ČČK v obci tradiční vánoční výstavky, dílničky pro děti, besedy se zdravotnickou a sociální tematikou, táboráky pro děti na ukončení prázdnin a vítání prvňáčků v základní škole.

„Dost velkým problémem je práce s dětmi, protože v Huštěnovicích je poměrně malá škola. Protože spousta dětí dojíždí do škol v okolních obcích nebo do Hradiště, proto se s nimi mimoškolní akce hůře organizují," nezastírá předsedkyně problémy s vytvořením kroužku mladých zdravotníků.

„Naší skupině ČČK jde o to, aby její řady stále více posilovali mladí lidé. Vždyť ve věku do 40 let máme jen deset členek. Červený kříž není totiž poznamenán byznysem a mně se jeví jako dobrá vůle a naděje," dodává sebejistě Ludmila Smýkalová.