Vyšší výskyt černých skládek je podle hluckého starosty sezonní záležitostí. „Lidé doma uklízí nahromaděný nepořádek, a kdy jindy než o víkendu a to je bohužel sběrný dvůr zavřený, takže to vysypou jinam," popsal své zkušenosti hlucký starosta Martin Křižan. Právě v Hluku se objevuje více černých skládek. Tu poslední nahlásil jeden z občanů o červencovém víkendu. „V pátek tam prý nepořádek ještě nebyl a v sobotu odpoledne už ano. To podporuje to, co jsem říkal o víkendovém úklidu," uvedl Martin Křižan s tím, že záleží zkrátka na lidech. Černou skládku tam řešili i před třemi měsíci, kdy byl sběrný dvůr zavřený kvůli kapacitě.

Větší množství černých skládek je v okolí silnice E50, jejich odklizení většinou spadá pod městský úřad v Uherském Brodě. „Hlášení o černých skládkách dostáváme nárazově několikrát do měsíce. Za letošní rok jsme jich řešili asi deset, loni pětadvacet. Přesné statistiky se ale nevedou," sdělil vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Petr Vozár.

Městský úřad spolupracuje se serverem ZmapujTo.cz, kde lidé mohou černé skládky bezplatně nahlásit. „Značně nám ulehčuje práci při předávání informací o místu černé skládky, to je zaneseno pomocí GPS souřadnic do mapy, druhu odpadů a rozsahu černé skládky s přiloženou fotodokumentací," uvedl Petr Vozár.

Jmenovaný server má na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku nahlášených 24 černých skládek. Jedná se například o lokality u Veletin u zmiňované silnice E50 nebo v okolí Velehradu.

Černé skládky jsou kromě jiného pro obce problém kvůli nákladům na úklid odhozeného nepořádku. „Větší černou skládku jsme řešili asi před třemi roky v Přečkovicích, náklady na odstranění byly mezi deseti až patnácti tisíci," sdělil starosta Bojkovic Petr Viceník. Cena se samozřejmě liší podle lokality, velikosti skládky a podobně. „Těžko odhadnout přesný rozsah finančních nákladů. Většinou se jedná o černé skládky, které si likviduje samo město," řekl Petr Vozár. Dodal, že finančně náročný je pak úklid stavební suti.