„Jen v minulém roce jsme uklízeli čtrnáct skládek. Zjistit původce se nám podařilo jen jedenkrát, a to poměrně kuriózním způsobem. Dotyčný vyhodil za obcí staré sešity ze školních let, na kterých ale zůstalo jeho jméno,“ vzpomněl slavkovský starosta Petr Vladovič.

Nejproblematičtějším druhem odpadu je podle něj stavební suť. Nejbližší sběrné místo je totiž až v Prakšicích. Odpadový materiál tak častěji končí pohozený v katastru obce nebo například v kontejneru na plasty.

„Právě suť bude možné do sběrného dvora vyvážet. Spolu s ní ale samozřejmě i ostatní komodity, jako jsou papír, plasty nebo třeba železo,“ upřesnil starosta.

Sběrna vyroste těsně za obcí napravo od hlavní silnice směrem na Dolní Němčí. Stát bude vedle fotbalového hřiště na pozemcích, které zástupci Slavkova loni vykoupili.

„Výstavba dvora vyjde přibližně na pět až šest milionů korun. Z obecního rozpočtu bychom si to ale dovolit nemohli, proto budeme na jaře žádat o dotaci,“ doplnil Vladovič.

Pokud obec příspěvek získá, sběrna začne zřejmě fungovat už v letošním roce. V opačném případě chtějí radní v tomto roce výstavbu alespoň zahájit.
Palčivý problém černých skládek řeší řadu let i v Polešovicích. Od znečišťování tam má také pomoct sběrný dvůr. „Pokud nám bude přiznána dotace, vyrůst by měl ještě letos. Stát bude kolem šesti milionů korun a lidé tam budou moct vyhazovat prakticky cokoliv,“ poznamenal polešovický starosta Michal Zapletal.

Vybudování obecní sběrny představuje dobrý způsob prevence proti černým skládkám i podle vedoucího brodského odboru životního prostředí a zemědělství Petra Vozára.

„Taková věc určitě pomůže. Sami máme ve městě čtyři sběrné dvory a černých skládek se objevuje výrazně méně než v době, kdy sběrny nefungovaly. Věřím, že ani v menších obcích tak investice litovat nebudou,“ zmínil Vozár.