„Většinou se tyto skládky objevují v lokalitách s novou výstavbou, ale také na odlehlých místech mimo obytné zóny. Čítankovým příkladem může být lokalita kolem cesty směrem k rozhledně Rovnina, kde lidé vyvážejí domovní odpad, zbytky shnilého ovoce, ale třeba také kosti zvířat,“ podotkl zástupce velitele městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík. Některé „zakladatele“ skládek policie dopadne přímo při činu. S pokutou například vyvázl muž z Uherského Hradiště, který měl v úmyslu založit v ploše u řeky Moravy černou skládku. „Spatřila ho hlídka, která zjistila, že muž vyvážel do místa u řeky domovní odpad a část z něho na místě pálil. Udělili jsme mu pokutu a výtečník se musel postarat o vyčištění místa,“ uvedl k případu Pauřík. Jak dodal, odhalení podobných „záměrů“ některých nepořádných obyvatel města je spíše ojedinělou záležitostí.

„Jedná se zhruba o dva až tři případy ročně, většinou nás na nepřístojné chování spoluobčanů upozorní obyvatelé města,“ vysvětlil Pauřík. Ročně lidé na Uherskohradišťsku radnici oznámí výskyt několika desítek černých skládek. „Před nedávnem se podobné smetiště objevilo na Štefánikově ulici a v jedné z budov bývalých kasáren. Někdo tam vyvezl starý nábytek, ošacení a další krámy,“ zavzpomínala operátorka hradišťské městské policie Dagmar Bečičková.
Podle zástupců odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice se počet vzniklých skládek pohybuje kolem stovky. „V posledních měsících ale skutečně jejich počet klesá. Roční pokles je ale jen mírný, pokud jsme například před dvěma lety likvidovali sto skládek, loni jich bylo, odhadem, o deset míň. Mírně příznivý vývoj ale nezapříčinila větší uvědomělost lidí, nýbrž naše operativnost. Každou z ohlášených skládek totiž ihned likvidujeme,“ podotkl pracovník odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

Od počátku letošního roku zástupci odboru životního prostředí vynaložili na likvidaci skládek ve městě 148 tisíc korun. „Nejčastěji se tyto skládky objevují na ulicích 28. října, Větrné, Vladimíra Peroutky a ve Staré Tenici. Pokud pachatele odhalíme, hrozí mu pokuta až do 30 tisíc korun,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice Dagmar Zábranská.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.