Modrá – Po Živé vodě, archeoskanzenu a hotelu Skanzen se stalo čtvrtou atrakcí na začátku Modré zbrusu nové Centrum slováckých tradic. Tam od 1. října najdou návštěvníci stálou degustační expozici regionálních vín a destilátů, samoobslužné dávkovací automaty, obchůdek regionálních produktů včetně vín a výrobků ze Slovácka, kavárnu i expozice Slováckého muzea Uherské Hradiště a Moravského zemského muzea Brno. Služby tam budou poskytovat rovněž pěstitelská pálenice a lihovar, či sušárna ovoce, zeleniny a hub.

Tahákem bude v objektu také kongresová aula pro třicet osob. Nové centrum, do nějž je přístup nejen zvenčí, ale i podzemním tunelem ze sousedního hotelu Skanzen, si mohlo o víkendu, v předstihu před zahájením provozu, prohlédnout na sto padesát pozvaných návštěvníků. Ti mohli obdivovat klasickou dvoukotlovou pálenici o obsahu 300 litrů a destilační kotel o objemu 150 litrů. Slovy chvály nešetřili návštěvníci ani na přednáškovou síň, která je vybavena audiovizuální technikou, luxusními integrovanými křesly, do nichž se po sklopení zasune pracovní stolek.

„Centrum slováckých tradic je vhodným doplněním našeho skanzenu a Živé vody, ale i soukromého hotelu Skanzen o místní výrobky a představení kvalitních vín a destilátů z regionu Slovácka," proklamuje lákavou atrakci první muž Modré Miroslav Kovářík. Podle něj si návštěvníci z řad dětí i dospělých najdou v objektu zajímavou funkční prohlídkovou trasu a bohatý sortiment artiklů z regionu Slovácka.

„Obec plánuje vybudovat v sousedství Živé vody a Centra slováckých tradic točnu a parkoviště minimálně pro sto osobních aut a větší počet zájezdových autobusů. Potřebuje je nejen Modrá, ale i sousední poutní Velehrad," dal k dobru Miroslav Kovářík. Současné parkoviště před hotelem Skanzen a novým centrem je podle něj zatím provizorní. Do budoucna by se mělo proměnit v relaxační zónu se zázemím pro jarmarky či posezením pro návštěvníky.

„Úmysl vybudovat zmíněné centrum, v němž by byla mimo jiné pálenice se stálou expozicí pálení destilátů, se zrodila v hlavách členů Klubu přátel Salaše," uvedl Karel Mareček, majitel společnosti zabývající se výrobou elektronické tlakoměrné techniky. Podotkl ale, že na Salaši nebyl přístupný pozemek pro výstavbu Centra slováckých tradic. „Od Miroslava Kováříka, starosty Modré, jsme dostali vstřícnou nabídku, abychom objekt postavili v areálu mezi tamním archeoskanzenem a biocentrem Živá voda, čehož jsme s díky využili," kvitoval s povděkem Karel Mareček vstřícnost starosty Modré. Dodal, že centrum bylo vybudováno za dvanáct měsíců na vlastní náklady společnosti Karla Marečka a bez jakýchkoliv dotací.