Pár minut poté, co hodiny na věži kostela sv. Petra a Pavla odbily devátou, došlo na vyhlášení verdiktu porotců, kteří 508 vzorků vín hodnotili s týdenním předstihem před výstavou. Šampionem mezi červenými víny se stal Cabernet Moravia ročníku 2013 od Karla Chmelíka z Mařatic, šampionem mezi bílými se stal Sauvignon z pozdního sběru od polešovického Zdeňka Vojtka.

Pak první muž polešovického městyse Michal Zapletal předal Cenu starosty za nejlepší kolekci vín. Ta popáté za sebou zamířila do Vinařství Vaďura Polešovice. Cenu převzal jeho zakladatel Jaroslav Vaďura. „Já si toho ocenění moc vážím, protože kolekce vín ukazuje, jaký vinař nebo vinařství jsou celkově. V nejlepší kolekci jsme měli pět vzorků s průměrem 19 bodů na jedno víno," pochlubil se Jaroslav Vaďura. K posouzení degustátorů dalo Vaďurovo vinařství 16 vzorků. „Kdyby se hodnotily všechny vzorky, myslím si, že bychom skončili nejhůře na druhém místě," přemítal zakladatel vinařství.

Hovor pak stočil k loňskému roku, který byl pro vinaře velice špatný. „Pršelo a pak přišla hniloba hroznů. Když si ale vinař s vínem pohrál a pořádně ho odkalil, mohl mít slušné víno. My máme z loňska nejlepší vína odrůdy Chardonnay a Rulandské šedé," informoval vinař Vaďura.

Majitel šampiona výstavy, Sauvignonu, Zdeněk Vojtek z Polešovic se netajil tím, že v tom loňském roce, pro vinaře nepříznivém, stihl ve vinic hrozny uchránit před hnilobou včasnými postřiky. „Mám radost, že moje víno na domácí výstavě získalo titul šampiona. A byla to první velká pocta mému vínu," usmíval se vinař.

Polešovický košt ušlechtilého nápoje z hroznů, osmašedesátý, je nejstarším nejen na Slovácku, ale i ve Zlínském kraji. „68 je číslo na Jágrově dresu. Za dva roky bude mít polešovická výstava vín kulatiny. Abychom na ni přilákali co nejvíce lidí, musíme ji něčím zpestřit. Třeba pozveme modelky nebo missky, jako to udělali před pár lety v Kudlovicích," řekl s pousmáním starosta městyse Michal Zapletal. Se vší vážností ale podotkl, že by bylo dobré zakoupit několik chladicích boxů na bílá vína, aby je Polešovičtí nemuseli před každou výstavou vypůjčovat z

z Hustopečí u Brna.