Místo zákoutí teplých kamen a radiátorů někteří vyznavači vinných moků raději zamířili o první březnové sobotě, čtvrtý den po odstartování meteorologického jara, na třiasedmdesátý ročník mezinárodní výstavy vín do Traplic, do Vinařské obce roku 2014.

Jedna z nejstarších výstav na Slovácku, zaklepala na vinné sudy výrobců vína z 22 obcí jižní a východní Moravy, ale také ze slovenských Němčiňan. Víc než dvě stovky obdivovatelů a fajnšmekrů vinného moku mohlo v sobotu v tělocvičně Základní školy Traplice při ochutnávání 297 bílých, 75 červených a 18 růžových vín proniknout do bohaté stupnice jejich rozmanitosti. Vína s počtem bodů nad 18,5 budou odměněna medailí.

Úderem 9. hodiny první březnové soboty zahájil Tomáš Dibďák, předseda místní organizace Českého zahrádkářského svazu Traplice výstavu vín v sále tělocvičny místní školy. Krátce na jeho slova předal Milan Rozum, první muž Traplic, Cenu starosty obce za nejlepší traplické víno, Chardonay, ročníku 2021, Jiřímu Čevelovi (46), vinařícímu už 22 roků.

„Cena starosty se už několik let uděluje za nejlepší mladé víno traplického vinaře, jehož hrozny byly vypěstované ve viničních tratích katastru obce Traplice. Protože výstavy vín se kvůli covidu v předchozích dvou letech v naší obci nekonaly, dnes byla Cena starosty udělena za rok 2021, a to vínu Chardonnay od Jiřího Čevely,“ objasnil starosta princip udělování pocty majiteli nejlépe oceněného vína.

„Těší mě, že jsem dostal Cenu starosty obce za nejlepší traplické víno. Je to důkaz toho, že vinařím dobře jak ve vinici, tak i ve sklepě. Od malička jsem pracoval ve vinici a k vinaření mě přitáhl děda Rudolf. Od roku 1999 dělám víno sám,“ spíše konstatoval, než se chlubil oceněný Jiří Čevela.

Garant traplické degustace vín, osmašedesátiletý ostřílený znalec vín Josef Bičan, který čtyřicet let vlastní oprávnění k degustátorské činnosti v ČR i v zahraničí, což je jakýmsi vysvědčením jeho degustátorských kvalit, si pochvaloval některá vína z loňské úrody hroznů.

„Co se jich týká, loňský ročník nebyl ideální, ale byl spíše rozporuplný. V létě bylo sucho, hroznům chyběla voda, zatímco na podzim jí bylo dost. Vína mají trochu větší kyselinku, ale jsou pěkná. Pravdou ale je, že někteří vinaři nevěnují vínům tu správnou péči,“ nechal se slyšet garant degustace Josef Bičan. Podotkl, že navzdory covidu se dva roky výstavy vín v Traplicích nekonaly, ale vinaři rozhodně nezaháleli.