VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celníci prověřují pěstitelské pálenice

Slovácko – Pěstitelské pálenice z celého regionu se v těchto dnech hojně hlásí celnímu úřadu. Potřebují totiž co nejrychleji absolvovat takzvanou verifikaci, což není nic jiného než kontrola a prověření funkčnosti a správného nastavení měřidel destilačních přístrojů.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Pěstitelské pálenice z celého regionu se v těchto dnech hojně hlásí celnímu úřadu.Foto: DENÍK / Pavel Bohun

Až poté totiž získají povolení ke startu letošní sezony. Celkem z 31 v okrese Uherské Hradiště registrovaných pěstitelských pálenic už zahájili destilační maraton například v Uherském Brodě, Bojkovicích či Boršicích u Blatnice.

Tím, kdo má v našem regionu na starosti proces verifikace nebo také odplombování destilačních přístrojů, jímž musí projít každá pálenice, je Celní úřad Uherské Hradiště. „Povinností každého subjektu je nahlásit, kdy hodlá začít s pálením. My se s ním pak dohodneme na určitém termínu, kdy pálenici zprovozníme,“ naznačuje Petr Sedlák z celního úřadu.

Zprovoznění spočívá v odjištění závěrů z topného zařízení, které se tak pročistí. Je běžné, že procedura zabere i půlden. Po úspěšném absolvování verifikace pak pálenice zahajuje vlastní výrobu pro jednotlivé pěstitele ovoce. „I když výrobní sezona stanovená zákonem začíná v červenci daného roku a končí v červnu roku následujícího, náš region se zařizuje v závislosti na úrodách ovoce. Zvykem je pálit zhruba od srpna do konce února,“ sdělil Sedlák.

Letní ovoce, například hrušky, jablka, třešně či meruňky, se pálí většinou na Hradišťsku, a to od srpna, případně od září. Naopak na Brodsku se zpracovávají převážně trnky, a proto tam pálenice zahajují činnost zpravidla v listopadu. „Teď máme největší nápor, kdy kontrolujeme až dvě pálenice denně,“ přiznává Sedlák.

To, že kontrolu celního úřadu absolvovalo na Slovácku k poslednímu říjnu teprve 19 pěstitelských pálenic, které tak mohly zahájit výrobu ovocných destilátů, svědčí o méně úrodném roce. Vloni verifikovali celníci ke stejnému dni o 6 pálenic více. O samotné míře úrody leccos naznačí i to, ke kterému datu páleničáři zapisují do seznamu první zájemce. Letošní rok nazývají lakonicky – slabý.

„Loni jsme začínali 4. října, kdežto letos až 19. října, což je o čtrnáct dnů později. Už teď víme, že loňská sezona byla výrazně silnější. Proti ní vypadá ta letošní, co do úrody, mnohem bídněji, od čehož se odvíjí i menší množství objednávek,“ potvrzuje majitel pěstitelské pálenice na Frutě v Uherském Brodě Zdeněk Chvilíček. Podobný názor má také provozovatel pěstitelské pálenice v Boršicích u Blatnice Zdeněk Halík. „V naší lokalitě bude množství kvasů až o třetinu slabší než v loňské rekordní sezoně. Momentálně mám objednávek asi do konce ledna, vloni jsem pálil až do března,“ řekl Halík.

Kateřina Havlová, Pavel Bohun

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení