K této fázi úpravy nebezpečné zeleně by město mohlo přistoupit zhruba za dva nebo tři roky. Na tiskové konferenci města to oznámil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

„Prozatím jsme požádali o posudek na tyto stromy, ten však nebude vypracován ihned. Musíme brát zřetel na to, že posouzení zeleně není levná záležitost. Odborný posudek na jeden strom stojí zhruba dva tisíce korun. Je možné, že v této fázi půjde jen o ořez stromů, ale možná i odstranění některých z nich. Za každý vykácený strom ale vysadíme pět nových,“ dodal Tichavský.

Stávající regulace stromů v Uherském Hradišti, ale také v jiných městech se rozběhla poté, co vzrostlý strom spadl minulý rok na dva školáky ve Zlíně. Při nešťastné události oba přišli o život.

Razantní úbytek stromů dráždí některé obyvatele slovácké metropole.

„Obávám se, že jednou přijdu do města a najdu tam jen beton. Stromů je tam stále míň a teď se začalo kácet ve velkém. Tomu už přestávám rozumět,“ kroutí nesouhlasně hlavou Roman Jestřabík. V podobném duchu komentoval záměr na kácení několika stromů, tentokrát v Březolupech, tamní ochranář přírody Vít Abrhám.

„Argument, že vzrostlé stromy mohou být nebezpečné, nemůže obhájit veškeré kácení. To bychom například nemohli ani vycházet z domovů, aby nás venku nepokousal zatoulaný pes,“ srovnává Abrhám.