V centru slovácké metropole se první cedule budoucího turistického systém objevily v těchto dnech. Turisty mají navést na velký a malý okruh památek významných míst města.

„Malý okruh mapuje muzea, historické budovy a jiné památky v centru města. Velký okruh turisty provede i po okrajových částech města, jako je Rochuz, někdejší židovský hřbitov na konci města a jiné památky,“ vysvětlil předseda Klubu českých turistů František Čevela, který podobný systém, ovšem jen v podobě turistických značek, viděl například i v Olomouci.

Celkové náklady na pořízení cedulí a značení se vyšplhaly na 32.500 korun. Tyto finanční prostředky poskytla hradišťská radnice z Fondu cestovního ruchu.

„Vítáme aktivity, které přispějí k větší rozmanitosti nabídky pro návštěvníky našeho města a rozvoji cestovního ruchu,“ vysvětlil důvod štědrosti svého zaměstnavatele vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Josef Hříbek.

Městem ale turisty neprovedou jen cedule, nýbrž i tematické brožury, na jejichž vzniku se v těchto dnech podílí především historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová. Ta, mimo jiné, působí ve městě jako průvodkyně turistických skupin.

„Tyto brožurky osvětlí přesně památky v obou trasách. V mapce najdou lidé označení jednotlivých míst, ale i podrobný text vysvětlující význam jednotlivých památek,“ podotkla Rašticová.

Na otázku, zda v cedulích nevidí konkurenci pro svou činnost, odpověděla Rašticová s úsměvem.

„Rozhodně v tom konkurenci nevidím, naopak, jsem velmi ráda, pokud můžeme turistům poskytnout tak kvalitní servis, že jsou schopni ho zhlédnout i bez průvodce,“ poznamenala historička. Publikace, kterou vytváří, budou moci zájemci získat v Městském informačním centru a dalších městských institucích.

REPORTÁŽ: Směrové cedule nebo návod k bloudění?

Nové cedule s turistickými značkami, které se v těchto dnech objevily v Uherském Hradišti, mají návštěvníky města navést na malý a velký okruh tamních památek. Nejlepší zjištění, jak fungují, je vyzkoušet jejich efekt na vlastní kůži. Nedočkavě a plný očekávání z nových zážitků tedy mířím k té, kterou jsem před pár dny objevil před prodejnou Hradišťanska v centru města. Je na ní nápis Malý a Velký okruh a Vinohradská. Vydám se po směru cedule, a vyzkouším si, jak bych, coby „památekchtivý“, náhodný turista nalezl pamětihodnosti někdejšího královského města.

Pečlivě sleduji, kam cedule před Hradišťankou míří. Jedna ukazuje směrem k vlakovému nádraží. Je na ní nápis Malý a Velký okruh a Vinohradská. Vespodu tabule je další nápis „Pěší trasa KČT“. Nevím, co je KČT. Možná Klub českých turistů. Nevadí, nějaké zkratky nemohou být soupeř. Druhá tabulka mě směruje do jedné z ulic vedoucí na Mariánské náměstí.

Vyrážím poslušně směrem na první trasu k vlakovému nádraží. Tam bude určitě další cedule, nebo červenobílá specifická značka. Ta mě zajisté ubezpečí, že jdu správně k nejbližší památce. Ale ouha! Přicházím na křižovatku v blízkosti vlakového nádraží a očima hledám další ceduli nebo značku. Nic podobného ale nevidím. Řidiči i chodci se po mě tázavě dívají, protože mé rozpaky jsou evidentní. Připadám si, jako bych vykradl banku, mám před zraky lidí pocit trapnosti a snažím se předstírat, jako bych znal cíl své cesty. Jakoby sebevědomě přecházím cestu k parkovišti, tam provádím pravotočivý oblouk a mířím zpět do redakce. Sleduji po cestě, zda jsem nějakou ceduli nepřehlédl. Ne, žádná tam není, nebo ji prostě nevidím. Nenašel jsem ji. Asi jsem objevil svůj vlastní okruh…

Pokud bych město důvěrně neznal, podle cedulek bych maximálně velmi rychle zabloudil. Jejich počet je prý už kompletní. Tak nevím. Nepřeji turistům nic zlého, ale zatím bych s nimi neměnil. Nové směrovníky prý má ještě doplnit brožura s vysvětlivkami okruhu a mapou. Ta snad bude klíčem, jak ven z tohoto bludiště. Věřím, že po jejím vydání bude mít „cedulková“ trasa konečně skutečný smysl pro všechny. A to i pro osoby, které neznají město nazpaměť…Zatím se ale turistický zázrak zřejmě nekoná. Tabulková trasa má být, podle mého mínění, především jasná. Má smysluplně vést staré, mladé, chytré, hloupější. Já se nacházím tak asi uprostřed tohoto výběru. Ale orientace podle nových tabulek mě tak nějak dostala na kolena. Tak možná příště…S brožurkou, batohem, svačinou…To bude jiná!