Na velkém sletu magických bytostí, který je oslavou příchodu jara, nechyběl bohatý kulturní program. Začal vystoupením dětí s folklorním pásmem, které s chlapci a děvčaty připravila Andrea Marečková, manželka prvního muže Nedakonic Libora Marečka.

V areálu hospody Pod Kaštanem pak dětskou drobotinu vystřídal nedakonický mužský pěvecký ansámbl a Nedakoňské srnky, rozdávající svým zpěvem radost všem, kdo má rád slovácké i lidové písničky.

Gastrofestival v Uherském Hradišti, 29. dubna 2023
Gastrofestival v Hradišti přilákal na náměstí tisíce lidí

Nedakoňské srnky, které spojuje radost ze zpívání, úcta k tradicím obce a dobrá nálada, mají radost z toho, když jejich zpěv lidi potěší, když je jako sluneční paprsek dovede zahřát. Svým jasem v sobotu prosvětlily Srnky tmu a zahnaly chmury a smutky, kterých je v každodenním všedním životě mezi lidmi stále dost.

Přispěl k tomu premiérový pořad s názvem Pálení čarodějnic, při němž nemohlo chybět stavění máje nedakonickými muži a dobrovolnými hasiči.

Salašané si připomenuli dvacet statečných občanů, na něž se nedá zapomenout.
Salašané si připomenuli dvacet statečných občanů, které zavraždilo gestapo

„Stavění dvaadvacetimetrového máje se zhostili nikoliv pouze sehraní stavitelé májí, ale náhodně vybraní muži z obecenstva, třeba manželé členek Nedakoňských srnek,“ řekla plná nadšení Jarmila Sošková, organizační vedoucí ženského pěveckého sboru.

Poznamenala, že stavění máje v obci měli kdysi pod palcem odvedenci, ale akce zanikla. Srnky stavění máje obnovily a hodlají v něm i v pálení čarodějnic pokračovat i v příštích letech.

Galerii Joži Uprky obohatila výstava evropských malířů Tváří v tvář. Vernisáž.
Galerii Joži Uprky obohatila výstava Jiřího Heřmana a Karla Zápecy

Zpěvačky vstoupily v polovině pořadu do areálu hospody Pod Kaštanem s prodlouženým koštětem, s černými rourami mezi koleny, které dostaly k desátému jubileu od nedakonického mužského sboru. V úmyslu měly některou čarodějnici upálit. A nestalo se tak. Do ohnivých jazyků vhodily předem připravenou figurínu čarodějnice.